Rootsi majandusteadlane: “Rootsi oleks palju vaesem, kui ta kuuluks eurosüsteemi”

0
380

Rootsi majandusteadlase Björn Olssoni arvates oleks riigil palju hullem seis, kui ta oleks liitunud eurosüsteemiga, edastab Kansalainen.fi.

Björn Olssoni sõnul on Rootsi võitnud ühe aasta sisemajanduse koguprodukti – 4,460 miljardit Rootsi krooni – seda just sellepärast et riik ei liitunud Euroopa Liidu ühisrahaga.

SR artikli kohaselt põhjendab Olsson oma seisukohta Rootsi majandusarengule aastatel 2003 kuni 2017. Sel perioodil oli keskmine majanduskasv 2,3%, kuid eurosüsteemi kaasamisel oleks see olnud vaid 0,7%.

„Selle tulemusel on Rootsi majandus 6–24 protsenti tugevam,“ nendib Olsson.

Majandusteadlane juhib tähelepanu, et tegelik kasu selgub majanduskriisi ajal, kui kroon ja selle vahetuskurss toimivad “padjana”. Nii oli see näiteks 2008. – 2009. Aasta majanduskriisi ajal.

Erinevalt Soomest , kes peab oma konkurentsivõimet parandama sisemise devalveerimise kaudu, saab Rootsi mõjutada oma keskpanga kaudu oma valuuta vahetuskurssi. Sisemine devalveerimine viitab meetmetele, mis viivad suurema konkurentsivõime saavutamiseni, näiteks alandades palku.

“Tegelik kasu tuleb majanduskriisi ajal, kui kroon ja selle vahetuskurss toimivad nn padjana.”

Ka Rootsis on kasvanud nõudmised ühisraha liitumiseks euroga, kuid Olsson suhtub sellesse väga ettevaatlikult.

“Euro paneb Rootsile majandustingimuste halvenemise ja taastumise raskemaks tegemise riski,” osutab majandusteadlane.

JÄTA OMA VASTUS

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia

Palume hoiduda kommentaaridest, mis sisaldavad sõimu, ropendamist, laimu, solvanguid, mõnitamist, mõttetusi ja halvustamist.

(!) NB! (!)

  • Iga kommenteerija vastutab oma kommentaari sisu ees.
  • Teata kindlasti toimetusele sobimatust kommentaarist
  • Rahvuslane.ee ise ei toimeta kommentaare. Artiklile lisatud kommentaari eest vastutab kommentaari autor, kes on ühtlasi ka selle kommentaari avaldaja.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta ühegi kasutaja poolt lisatud kommentaari ega selle sisu eest.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta oma kodulehel olevate lugejakommentaaride sisu ja õigsuse eest, kuid omab õigust vajadusel need kustutada.