Rootsi raamatukogudest on saanud seksuaalse ahistamise, narkootikumidega kauplemise ja vägivalla levialad

0
677

Nagu teisedki Rootsis asuvad avalikud ruumid, on ka raamatukogud nüüdseks muutunud kohtadeks, kus kuritegelik käitumine nagu seksuaalne ahistamine, narkootikumidega kauplemine ja vägivald on muutunud tavaliseks.

DIK -i (kultuuri, kommunikatsiooni ja reklaami ametiühing) uuring, mis küsitles üle 4700 raamatukoguhoidja kogu riigist, on paljastanud murettekitavad suundumused.

Rootsi Rahvusringhääling SVT andmetel osutab samale asjale veel ka kolmas uuring.

Uuringu vastajate sõnul on kõige pakilisem probleem sotsiaalne rahutus – seda määratletakse joobeseisundina,  ning töötajate või külastajate suhtes agressiivselt käitumine. Uuringust selgus, et sotsiaalsed rahutused on kasvanud 73 protsendilt (2017.aastal) 81 protsendini.

55 protsenti avalike raamatukogude töötajatest ja 42 protsenti vastanud kooliraamatukoguhoidjatest teatas, et nad on olnud kahel eelneval aastal vägivaldsete olukordade tunnistajad, mis on võrreldes 2017. aastaga vastavalt 13% ja 18%.

Kui 18% küsitlusele vastanutest ütles, et vägivald toimub igal nädalal, siis 4% teatas, et vägivald toimub iga päev.

“Paljud soovivad erikohtlemist – tasuta, võla mahakandmist, laenutada raamatut nii kaua kui soovib- ja nad muutuvad agressiivseks, kui nad ei saa seda, mida nad tahavad,” ütles üks küsitletud raamatukoguhoidja.

DIK-i sotsiaalpoliitika juht Stina Hamberg ütles ajakirjanikele: “See võib olla vähem ähvardav olukord, kui raamat visatakse kellelegi pihta, kuid halvimal juhul on tegemist raamatukoguhoidjate või külastajate vastu suunatud suure füüsilise vägivallaga.”

“Keegi ei peaks oma töökohas selliste olukorraga silmitsi seisma,” jätkas Hamberg ja lisas: “Raamatukoguhoidjaid selleks ei koolitata, nad tegelevad lugemise edendamise ja teabe otsimisega. Ei tegele purjus, vaimuhaigete ega sotsiaalselt haavatavate inimestega.”

Raamatukoguhoidjatest väitsid ligi pooled (47%), et viimase kahe aasta jooksul on nende raamatukogudes toimunud narkootikumidega kauplemist.

Ja kui see pole piisavalt häiriv, teatasid ka raamatukogutöötajad, et on muutunud ka tavaliseks, et mehed vaatavad raamatukogu netipunktist pornot või lausa masturbeerivad avalikult arvutite ees.

Allikas: Voice of Europe


Järgneb reklaam


 

JÄTA OMA VASTUS

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia

Palume hoiduda kommentaaridest, mis sisaldavad sõimu, ropendamist, laimu, solvanguid, mõnitamist, mõttetusi ja halvustamist.

(!) NB! (!)

  • Iga kommenteerija vastutab oma kommentaari sisu ees.
  • Teata kindlasti toimetusele sobimatust kommentaarist
  • Rahvuslane.ee ise ei toimeta kommentaare. Artiklile lisatud kommentaari eest vastutab kommentaari autor, kes on ühtlasi ka selle kommentaari avaldaja.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta ühegi kasutaja poolt lisatud kommentaari ega selle sisu eest.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta oma kodulehel olevate lugejakommentaaride sisu ja õigsuse eest, kuid omab õigust vajadusel need kustutada.