Vsevolod Jürgenson: Head Taasiseseisvumispäeva!

0
187

Head kaasteelised!

Õnnitlen kõiki vabast Eestist hoolivaid inimesi Taasiseseisvumispäeva puhul! 20. augustil 1991. aastal kell 23.01 võttis toonane Ülemnõukogu rõhuva häälteenamusega vastu otsuse Eesti riiklikust iseseisvusest. Sellest peale on meil kõigil, kes Eestis elame, õigus ja kohustus pingutada selle nimel, et täita vabaduse mõiste reaalse sisuga, milleks on inimeste parem elujärg, lootus tulevikule ja kestmisele. Väiksemate ja suuremate tagasilöökidega on see meil seni ka õnnestunud.

Ülemnõukogu otsuse käivitas riigipöördekatse NSVLiidus, kus kamp vanameelseid tegelasi otsustas kukutada võimult liitriiki reformiva uuendusmeelse juhtkonna. Oli ajalooliselt õige hetk iseseisvuse taastamiseks ja nagu 1918. aastal Eesti Vabariiki luues, taipasid edumeelsed poliitikud seda kasutada.

20. augusti hääletuse ajal viibis 105 Ülemnõukogu saadikust kohal 70, kellest 69 toetas taasiseseisvumist. Praktiliselt kõik oma riigist hoolivad saadikud olid ühel meelel ning seda vaatamata poliitilistele erimeelsustele ning vastastikkustele sümpaatiatele või antipaatiatele.
Ülemnõukogu otsus sätestas, et lähtudes Eesti Vabariigi järjekestvusest rahvusvahelise õiguse subjektina, toetudes 1991. aasta 3. märtsi rahvahääletusel Eesti elanikkonna selgesti väljendatud tahteavaldusele taastada Eesti Vabariigi riiklik iseseisvus, arvestades 1990. aasta 30. märtsi Eesti NSV Ülemnõukogu otsust „Eesti riiklikust staatusest” ja Eesti NSV Ülemnõukogu deklaratsiooni „Eesti NSV Ülemnõukogu ja Eesti Kongressi koostööst”, kinnitatakse Eesti Vabariigi riiklikku iseseisvust ja taotletakse Eesti Vabariigi diplomaatiliste suhete taastamist.

On tähendusrikas, et kohe peale otsuse vastuvõtmist tunnustas Eesti riiklust väike Island ning seejärel ka naaberriik Venemaa. Paljud lääneriigid noomisid meid NSVLiidu lõhestamise, separatismi ja äärmuslikkuse eest. Ilma Islandi ja Venemaata oleksime olnud samas seisus nagu katalaanid täna.

Eesti edu nimel tuleks meie poliitikutel juhinduda 20. augusti vaimust ning lähtuda oma tegevuses mitte erakondlikest vaid Eesti huvidest. Jagamine õigeteks ja valedeks, sallivateks ja karmisõnalisteks ei vii meid edasi. Vaid ühte hoides suudame teha väikesel maal suuri asju meie kõigi huvides. Mõelgem sellele, enne kui asume kedagi verbaalselt hävitama või häbistama, nõudma veidral sotsiaalmeedia lehel valitsuse tagasiastumist või hõõruma käsi võimaliku valitsuskriisi ootuses! Kurb on nende pärast, kes oma sünnimaad unustades rõõmustavad iga eksimuse üle ja häbistavad kaaskodanikke tegude eest, mida nood pole korda saatnud.

Keegi ei saa meilt võtta vabadust, peale meie eneste. Eesti on maa, kus osatakse hinnata inimest tema tegude järgi ja võetakse omaks need, kes tunnistavad kohalikke kombeid ja tavasid ning võtavad vaevaks õppida eesti keelt. Olen uhke, olles üks neist omadest, kellele on tähtis Eesti kestmine ja siinsete inimeste heaolu.

Head Taasiseseisvumispäeva! Hoiame ühte!

Vsevolod Jürgenson
Mustamäe Linnaosakogu liige

JÄTA OMA VASTUS

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia

Palume hoiduda kommentaaridest, mis sisaldavad sõimu, ropendamist, laimu, solvanguid, mõnitamist, mõttetusi ja halvustamist.

(!) NB! (!)

  • Iga kommenteerija vastutab oma kommentaari sisu ees.
  • Teata kindlasti toimetusele sobimatust kommentaarist
  • Rahvuslane.ee ise ei toimeta kommentaare. Artiklile lisatud kommentaari eest vastutab kommentaari autor, kes on ühtlasi ka selle kommentaari avaldaja.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta ühegi kasutaja poolt lisatud kommentaari ega selle sisu eest.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta oma kodulehel olevate lugejakommentaaride sisu ja õigsuse eest, kuid omab õigust vajadusel need kustutada.