6500 arsti on lahkunud: majandusteadlane räägib Saksamaa “kahekordselt ebamugavast rändepoliitikast”

0
1179

ARSTIDE RIIGIST LAHKUMISE PROBLEEM ON KA MEILE TUTTAV. TULEB VÄLJA, ET KA SAKSAMAALT LAHKUVAD ARSTID.

“Neue Zürcher Zeitung” (NZZ) kommentaaris hoiatab majandusteadlane Heribert Dieter kõrgelt kvalifitseeritud tööjõu Saksamaalt väljarände eest . Dieteri sõnul lahkub enamik kõrgelt kvalifitseeritud inimesi riigist ja madala kvalifikatsiooniga inimesed tulevad immigratsiooniga asemele. Tema arvates on Saksamaa seega teel keskpikas ja pikas perspektiivis majanduse ja sotsiaalpoliitika struktuurilise kriisi suunas.

Dieter, kes õpetab poliitilist majandust Zeppelini ülikoolis Friedrichshafenis, kirjutab NZZ-s, et Saksamaa “nii nagu ka Aafrika ja India” kaotab oma kõrgelt kvalifitseeritud tööjõu. Samal ajal on sisserännanud madala kvalifikatsiooniga töötajad kes koormaksid ka heaoluriiki.

“Ajude äravoolu” tõttu kaotatakse koolituskulud.

Oma kommentaaris toob Dieter näieks selle topelt halva rändepoliitika mõju meditsiinitöötajate näitel:

Šveitsis töötab praegu 6500 Saksa arsti. Nende koolitus maksis Saksa maksumaksjale iga arsti kohta 250 000 eurot. Üldiselt on Saksa riigi “ajude äravoolu” tõttu kaotatud 1,62 miljardit eurot väidab majandusteadlane Dieter.

Samas suurenevad Saksamaal sotsiaalkulutused madala kvalifikatsiooniga sisserändajate tõttu. Näiteks 2018. aasta augustis oli 63,7 protsenti sisserändajatest Hartz IV sotsiaalsüsteemi peal. Saksamaal registreeritud 1,7 miljonist sisserändajast sai 361 000 tööd sotsiaalkindlustusmaksete toel.

Tõlkis: Taivo Sepp

Allikas: Epoch Times