Ahvide planeet saab reaalsuseks: hiinlased on loonud ahv-inimese embrüo

0
1211

Mõni päev tagasi kiitis Jaapan heaks katsed inimlooma hübriidide lõpule viimiseks, nüüd on Hiina uurimisrühm loonud esimest korda inim-ahvi hübriidembrüo.

  • Embrüo – on algstaadiumis olev eostusvili, millest areneb välja loode;
  • Hübriid – (ehk ristand, värd, ristsugutis) on ristumise või ristamise tagajärjel geneetiliselt (genotüübilt) suhteliselt erinevatest vanemorganismidest alguse saanud järglane.

Sellest kirjutas Hispaania päevaleht El País. Ajalehe teatel on julgeks katse tegijaks  Hispaania bioloog, kes kannab nime Juan Carlos Izpisúa Belmonte, ning ta on teinud koostööd Hiina ahviuurijatega.

Ilmselt on nende eesmärk välja töötada inim-loomade kimäärid, kus ahvi embrüole lisatakse inimese rakke.

  • Kimäär – on vanakreeka mütoloogias olend, kes Hesiodose järgi on “eestpoolt lõvi, tagantpoolt madu, keskelt kits”.

Põhjus, miks seda tehakse, on luua loomast inimene, kellel oleks inimesele sarnased elundid, näiteks neer või maks, mis koosneks täielikult inimese rakkudest. Nii oleks kergem leida siirdamiseks vajalikke elundeid.

Inimese ja looma kimääri valmistamise viis hõlmab inimese embrüonaalsete tüvirakkude süstimist mõne looma liigi päeva vanusesse embrüosse. Loodetakse, et inimrakud suudavad pärast lisamist embrüoga koos kasvada.

Izpisúa Belmonte proovis seda katset juba varem, lisades inimese tüvirakud seaembrüosse, kuid see ei õnnestunud, sest inimese rakud ei arenenud seal.

Arvatakse, et Inimese tüvirakkude lisamine ahvi embrüosse võib õnnestuda, kuna ahvid ja inimesed on geneetiliselt sarnased.

Allikad: