Andmekaitse omavalitsuste moodi: Vallavaesed on avalikustatud, rikkad peidus

0
391

Omavalitsused armastavad piirata avalikkuse ligipääsu kirjavahetusele “Asutusesiseseks kasutuseks” märkega, mis paljudel juhtudel on põhjendamatu. Ka salastavad nad töötajate palga- ja puhkuseandmeid, kuid hoiavad eestkostet või sotsiaaltoetusi vajavate inimeste nimesid avalikult, selgub Andmekaitse Inspektsiooni (AKI) auditist.

Kui üldpilt kohalike omavalitsuste kodulehtede avaliku teabega on paranenud – näiteks leiab lihtsamini üles veebivormid, et taotleda sotsiaaltoetust -, siis mõnes valdkonnas on kehv olukord hoopis süvenenud või muutunud kavalamaks, kirjutab ERR. Eeskätt puudutab see dokumentide salastamist, mida tehakse, kuulutades need “asutusesiseseks kasutamiseks” ehk pannakse peale “AK” märge. See tähendab, et nende dokumentide sisule keegi teine peale selle asutuse töötajate ligi ei pääse. Kahtlemata on olukordi, mis seda nõuavad, ent enam kui pooltel juhtudel on seda tehtud küsitavatel põhjustel, näitab AKI pisteline seire.

AKI märgib, et “AK” märke pealepanemist põhjendatakse näiteks sellega, et dokument sisaldab eraelu oluliselt kahjustada võivaid andmeid. Tegelikkuses aga on dokumendi pealkirjaks näiteks “Vastuskiri prügimaksust vabastamiseks” või “Biojäätmete kogumist toetav meede”. Pealkirja järgi otsustades tekib kahtlus, kas sellised dokumendid ikka sisaldavad isikuandmeid, nendib AKI.

Loe edasi ERR-i portaalist

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia

Palume hoiduda kommentaaridest, mis sisaldavad sõimu, ropendamist, laimu, solvanguid, mõnitamist, mõttetusi ja halvustamist.

(!) NB! (!)

  • Iga kommenteerija vastutab oma kommentaari sisu ees.
  • Teata kindlasti toimetusele sobimatust kommentaarist
  • Rahvuslane.ee ise ei toimeta kommentaare. Artiklile lisatud kommentaari eest vastutab kommentaari autor, kes on ühtlasi ka selle kommentaari avaldaja.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta ühegi kasutaja poolt lisatud kommentaari ega selle sisu eest.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta oma kodulehel olevate lugejakommentaaride sisu ja õigsuse eest, kuid omab õigust vajadusel need kustutada.