Poola kindral: “Ukrainlased on kaotamas, me peame valmistuma sõjaks”

0
Advertisements

Ukraina kaotab sõja Venemaa vastu. Nii ütles Poola endine ülemjuhataja Rajmund Andrzejczak tähelepanu köitvas intervjuus. “Olukord on väga-väga dramaatiline,” sõnas ta.

Just esmaspäeva õhtul on Andrzejczak külaline Poola Polsat Newsi saates, mis kannab nime “Sündmuste külaline”. Varssavi pakti päevil ohvitseriõpet alustanud Rajmund Andrzejczak on pensionil kindral, kes oli 2018. aastast kuni eelmise aasta oktoobrini Poola kaitseväe ülemjuhataja.

30-minutilises saates saab endine kõrge ohvitser anda oma vaate muu hulgas Ukraina sõjale ja ohule, mida Venemaa tema arvates Euroopale kujutab.

Rajmund Andrzejczakile vastab televisioonis küsimustele. Foto: Faksimile

Küsimusele, kas ta arvab, et Poola tõmmatakse sõtta, vastab ta, et “peame olema selleks valmis”. Lisaks väidab ta, et Poola kaitsestrateegia on aegunud ja vajab ümbertegemist.

“Palju sõltub meist endist, kas selleks kulub kaks, kolm või viis aastat. Meie eesmärk on püüda ohtu ära hoida. Aega meil on, aga tööd on veel palju,” ütleb ta.

“Ukrainlased kaotavad selle sõja”

Ukraina president Volodõmõr Zelenski väitis enne sissetungi teist aastapäeva, et sõjas on oma elu kaotanud 31 000 Ukraina sõdurit. See on arv, mida Poola kindral ei usu. Selle asemel räägib ta arengust rindel kui “väga-väga dramaatilisest”.

“Nad on kaotanud üle kümne miljoni inimese. Leian, et kahjusid tuleks lugeda miljonites, mitte sadades tuhandetes. Selles riigis pole enam ressursse. Pole enam kedagi, kes suudaks võidelda,” ütleb ta.

Ja seoses teatega, et Ukraina õhutõrjerakettid hakkavad otsa saama, kommenteerib endine ülemjuhataja: “See tähendab tõhusamaid rünnakuid Venemaa poolt, rohkem ohvreid, rohkem riigi infrastruktuuri hävitamist. Ukrainlased on selle sõja kaotamas.”

Rajmund Andrzejczak koos NATO admiraliga. Foto: NATO

Euroopa peab muutuma

Rajmund Andrzejczak usub, et Euroopa ja Poola peavad laskemoona tootmist oluliselt suurendama ning mõnest miljonist eurost siia või sinna EL-i rahastamiseks ei piisa.

“Asi on selles, et probleem ei kao. Peame riigis laskemoona tootmise strateegiat täielikult muutma, muidu me pikas perspektiivis ei võida. Peame tootma rohkem laskemoona, kiiremini ja erinevates tehastes ning see nõuab karme poliitilisi otsuseid ja rasket tööd,” ütleb ta.

Rajmund Andrzejczaki sünge intervjuu Ukraina sõja kohta on kajastanud ka ajalehed Fakt ja DGP.