Donald Tusk kutsub üles boikoteerima Poola valimisi

0
274

Euroopa Ülemkogu endine president Donald Tusk pöördus teisipäeval oma  kodumaa inimeste poole, kutsudes inimesi üles Poolas eelseisvate presidendivalimiste boikoteerimisele, öeldes, et valitsuse kavandatud posthääletus seab koronaviiruse pandeemia kestel terviseriskidele, ega vasta demokraatia standarditele, ning need valimised ei ole vabad, võrdsed ja läbipaistvad, vahendab Voice of Europe.

Aastatel 2007-2014 Poola peaministrina töötanud Tusk ütles Twitteris esitatud videos, et ei võta 10. mai hääletusel osa ja seda peamiselt”hääletamisprotseduuri” pärast. Ta ütles, et paremäärmusliku partei propageeritud hääletusel “pole midagi pistmist valimistega”.

Poola valitsev partei Seadus ja Õiglus soovib, et valimised toimuksid plaanipäraselt, väites, et presidendihääletus võiks toimuda ka turvaliselt. Seadus ja õiglus toetab president Andrzej Duda jätkamist presidendi ametis.

Tuski asutatud tsentristliku tsiviilplatvormi kandidaat Malgorzata Kidawa-Blonska ütles, et ka tema ei osale hääletusel.

Hoolimata valitseva partei otsustavusest võidi valimised ära hoida. Kavandatavat postihääletust reguleerivat eelnõud on senatis menetlemisel ja see ei pruugi lõpphääletusele tulla enne 7. maid. Valitsuse sisene opositsioon ja fraktsioon räägivad hääletamise edasilükkamisest.

Pandeemia ajal on valimiste korraldamise vastu ka Euroopa Liidu parlament ja Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsioon.

Poola mõjukad Rooma-Katoliku piiskopid pöördusid seaduse ja õigluse ning opositsiooniparteide poole hoolikalt sõnastatud pöördumisega, kutsudes neid üles “otsima selliseid lahendusele dialoogi, mis ei tekitaks juriidilisi kahtlusi” ja austaks “vabade ja ausate valimiste” demokraatlikke põhimõtteid.

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia

Palume hoiduda kommentaaridest, mis sisaldavad sõimu, ropendamist, laimu, solvanguid, mõnitamist, mõttetusi ja halvustamist.

(!) NB! (!)

  • Iga kommenteerija vastutab oma kommentaari sisu ees.
  • Teata kindlasti toimetusele sobimatust kommentaarist
  • Rahvuslane.ee ise ei toimeta kommentaare. Artiklile lisatud kommentaari eest vastutab kommentaari autor, kes on ühtlasi ka selle kommentaari avaldaja.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta ühegi kasutaja poolt lisatud kommentaari ega selle sisu eest.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta oma kodulehel olevate lugejakommentaaride sisu ja õigsuse eest, kuid omab õigust vajadusel need kustutada.