EL-i siseministrid kogunevad Helsingisse rändekriisi arutama – ilmselt läheb migrantide sokutamiseks

0
776

Sel nädalal peaks Helsingis kokku saama EL-i siseministrid, mis tähendab seega ka Eesti siseministri Mart Helme ja Itaalia siseministri Matteo Salvini osalemist, ja seega parajat vastasseisu.

Euroopa Liidu siseministrid kogunevad kolmapäeval Helsingis peetavatele kriisikõnelustele, et teha katse murda pärast igat Vahemeres aset leidvat migrantide päästeoperatsiooni ühenduses puhkevate kriiside tsükkel, kirjutab BNS.

Neljapäeval peetakse Helsingis korraline EL-i siseasjade nõukogu, kuid siseministrid said kutse pidada selle eelõhtul õhtusöögi kõrvalt kriisikõnelusi.

BNS-i uudis väidab: “Euroopa lõunarannikule saabuvate põgenike ja migrantide üldarv on pärast 2015. aasta kõrgpunkti järsult langenud, kuid EL ei ole endiselt suutnud leida kestlikku lahendust sellele, mida teha rannikuriikidesse jõudnud migrantidega.” Tegelikult on praegu, suvekuudel, paadipõgenike arvu järsult suurenemas, ja sõjast laastatud Liibüas ootab ülepääsu 600 000 põgenikku.

Itaalia immigratsioonivastane valitsus on keeldunud abiorganisatsioonide päästelaevu oma sadamatesse lubamast, sest see soodustab vaid inimkaubandust, ja rändevoo eesliinil asuvad riigid tahavad teistelt EL-i riikidelt senisest suurema arvu migrantide vastuvõtmist.

Soome vasakpoolse valitsuse siseminister Maria Ohisalo taunis seniseid ad hoc jõupingutusi ja kutsus töötama välja “püsivaid korraldusi otsingu- ja päästeoperatsioonide järgselt”. “See lähenemine tuleb välja töötada piisava arvu liikmesriikide jagatud vastutusele toetudes,” lausus ta. Seega kavatsetakse Helsingis hakata migrantide vastuvõtuks survet avaldama. Soomes endas aga kasvab vastumeelsus just seoses Oulu vägistamistega, kus kurjategijateks on sisserändajad.

Ametnike sõnul kutsuti kriisinõupidamine kokku Prantsusmaa ja Saksamaa ettepanekul ja praegu pole selge, kas läbirääkimistel osaleb ka Itaalia siseminister Matteo Salvini. Ilmselt ta siiski osaleb, sest ilma Itaaliata seda probleemi lahendada ei saa.

“Me peame jõudma kokkuleppele aasta lõpuni kehtivas mehhanismis, et vältida poliitilist või humanitaarkriisi suve jooksul,” lausus üks AFP-ga kõnelenud EL-i ametnik anonüümsuse tingimusel. Poliitiline kriis on nagunii tulemas, sest Euroopas on tugev leer, kes ei taha migrantidega üldse tegemist teha, ja humanitaarkriisile aitavad kaasa vabaühendused, kelle tegevus meelitab üha rohkemaid inimkaubitsejate paate Vahemere lainetele.

Allikas: Uueduudised.ee