“ELi parlamendiliikmed ei pea näitama, kuidas nad kulutavad maksumaksja raha” – Euroopa Liidu kohus

0
1777

ELi parlamendiliikmed ei pea avalikusele selgitama, kuidas nad on kasutanud oma hüvitisi – otsustas Euroopa Kohus.

Euroopa Kohus jõudis seisukohale, et 750 Euroopa Parlamendi liiget ei pea avalikustama, kuidas nad kasutavad parlamendilt saadud (lisaks oma palgale) täiendavaid hüvitisi.

Igal kuul saadavad parlamendiliikmed ligikaudu 4500 eurot eritoetust, mida nimetatakse “office money”. Need rahad peaksid eelkõige minema oma koduriigi poliitikute kontoritesse, sealhulgas arvutiseadmetele, sidetehnikale ja teisteks poliitiliseks tööks vajaminevatele asjadele.

Kui Euroopa Parlamenti liikmeid hakkasid uurima sõltumatute ajakirjanike võrgustik, siis selgus, et kuidas tegelikult rahalisi vahendeid kasutati paar aastat tagasi, leiti, et need rahad kanti parlamendiliikmete arvele ja

  • mitmel juhul olid tühjad kontorid
  • või kontorid, mida tegelikult polnud olemaski.
  • Lisaks selgus, et kaheksa Saksa parlamendisaadikut on kasutanud riikliku hüvitist oma kodu korda tegemiseks (kodukontor?).

Kui Euroopa Parlament teatas 2015. aastal, et Euroopa Parlamendi liikmemaksude ja muude dokumentide tulemusi ei avalikustata, otsustasid uurivad reporterid pöörduda Euroopa Liidu Kohtusse.

Ja paar päeva tagasi jõudiski kohtuotsus, mille kohaselt avalikkusele ei anta ülevaadet, kuidas poliitikud kasutavad oma lisatoetusi.

“Kui nad saavad raha ülesande täitmiseks, peavad nad ka avalikusele teatama, kuidas nad seda kasutavad,” ütleb võrgustiku esindaja Staffan Dahllöf.

Ajakirjanike võrgustik analüüsib kohtuotsust (koos oma advokaadiga) ja kavatseb esitada apellatsiooni.

ALLIKAD:

Details of MEPs’ €4,416-a-month expenses to remain secret, court rules

An obligation to publish spending records would undermine MEPs’ privacy, says court

EU parliamentarians are not required to reveal how they spend public money – EU Court of Justice

EU parliamentarians do not need to publicly explain how they use their additional allowances according to the European Court of Justice.