Elmar Vaher ostis asutuse kaardiga Tallinna lennujaamast 299-eurosed kõrvaklapid ning 139,41-eurosed matkasaapad

0
4363

Ametist tagandatud politseijuht Elmar Vaher on varem jäänud vahele segaste tehingutega. Üks neist oli kallite kõrvaklappide ja matkasaabaste ost.

Kolm aastat tagasi jõudsid avalikkuse ette kuludokumendid, kus on kirjas, et politsei peadirektor Elmar Vaher ostis asutuse kaardiga Tallinna lennujaamast 299 eurot maksvad kõrvaklapid ning 139,41 eurosed matkasaapad, väidetavalt vormi juurde, kuigi vormielementide ostmine käib ainult läbi riigihanke. Tegemist oli ametialase kuritarvitamise ning läbipaistva ja ausa juhtimise põhimõtete rämeda eiramisega riigiasutuses. Vaher jäi aga ametisse, sai ametikõrgendust ja palka juurde tänu heale läbisaamisele endise siseministeri Hanno Pavkuriga.

Foto: Kollaaž, Delfi/Eesti Päevaleht

Vaheri korruptiivse maiguga kulutamise muutis pikantseks asjaolu, et sellega seoses vallandati politseist päevapealt töötaja, kes pidi kinnitama Vaheri kahtlase kuluaruande, kuid keeldus seda tegemast.

Teadaolevalt aitas Vaher 2015. aastal kinni mätsida Vao pagulaskeskuse seina süütamise juhtumi. See oli aeg, kus Euroopas võeti massiliselt vastu sõjapõgenikke ning põgenikega seotud kriitiline info oli põlu all. Ka Eestis oli toonane Reformierakonna valitsus valmis vastu võtma suurel hulgal pagulasi. Hiljem tuli välja, et Saksamaal ja mujal süütasid pagulased massiliselt pagulaskeskusi, kui neile miski ei meeldinud. Eestis jäigi süütamise asi lahtiseks. Toonane peaminister Taavi Rõivas ja president Toomas Hendrik Ilves süüdistasid süütamises eestlasi.

Vaher on joobes auto juhtimist võrrelnud terrorismiga, samas on olnud rida juhtumeid, kus politsei on teatud isikute puhul joobes juhtimise osas silma kinni pigistanud. Üks neist oli Hannes Rummi juhtum.

Eelmise aasta novembri keskel jäi Hannes Rumm – tollal välisminister Sven Mikseri nõunik – vahele tugevas joobes juhtimisega. Avalikkuseni see ei jõudnud, kuid 28. novembril teatasid Rumm ja välisministeerium, et Rumm lahkub ministeeriumist, et pühenduda tööle erasektoris. Ekrelane Jaak Madison viitab aga, et Rummi juhtumit varjati. Rummi nime ei leia karistusregistrist ega kohtulahendite seast, aga Madisoni väitel oli juhtum politseinike seas teada.

Käesoleval aastal tuli avalikuks, et Elmar Vaheri magistritöö Tallinna Ülikoolis on suures osas plagiaatehk teiste pealt ilma viiteta maha kopeeritud. Tegemist pole selliselt maha viksitud asjaga nagu sots Rainer Vakra oma, aga palju puudu ka ei jäänud.

Allikas: Lõunaeestlane.ee