Euroopa Liidu juhid kogunevad Brüsselis Iraani päästmiseks

0
408

Pärast seda, kui Iraan hakkas eelmisel nädalal uraani tarnimist viima tasemeni, mis ületab tehingu piirmäärad, avaldasid Euroopa välisministrid ühisavalduse, milles öeldi: „on aeg tegutseda vastutustundlikult ja otsida viise, kuidas peatada pingeid ja jätkata dialoogi.”

Kohtumisel arutasid ELi liikmesriikide tippametnikud võimalikke lahendusi Iraani 2015. aasta tuumakokkuleppe rikkumistele.

Praeguse seisuga jäävad Ühendkuningriik, Saksamaa, Prantsusmaa ja kõik teised ELi liikmesriigid 2015. aasta ühisesse laiaulatusliku tegevuskavasse. Kuid nad ei ole kindlad, kas nad peaksid kehtestama Iraani valitsusele täiendavad sanktsioonid, et nad on rikkunud lepingu tingimusi, lootuses, et on võimalik sõlmida täiendav kokkulepe, vahendab  Washington Post.

USA süüdistab Iraani tuumakokkuleppe rikkumises

Eelmisel aastal katkestas USA president Donald Trump lepingu, pärast seda, kui tema administratsiooni liikmed väitsid, et Iraan rikkus lepingu tingimusi.

Kuigi mõned on soovitanud, et Trump loobus tehingust endise Demokraatliku presidendi Barack Obama pärast, kuid teised on väitnud, et Trump katkestas lepingu, kuna ta on lähedastes suhetes Iisraeliga ja tema karmidele neokonservatiivsetele nõustajate pärast, nagu John Bolton ja Mike Pompeo.

Euroopa Liit otsib võimalikke lahendusi

Esmaspäeval ütles Briti välisminister Jeremy Hunt Brüsselis ajakirjanikele: „Otsime võimalust tuumakokkuleppe säilitamiseks, mis meie arvates on parim viis hoida Lähis-Idat tuumarelvavabana. … Me arvame, et on olemas sulgev, kuid seejuures väike aken, et hoida tehingut elus. Me otsime lahendusi, on anda Iraanile sellest tupikust väljapääs. “

Prantsuse presidendi Emanuel Macroni büroo avaldas ühisavalduse, milles öeldakse: „Riskid on sellised, et kõik seotud rühmad on vaja peatada ja kaaluda oma tegevuse võimalikke tagajärgi. Me usume, et on aeg tegutseda vastutustundlikult ja otsida võimalusi, kuidas peatada pingeid ja jätkata dialoogi.

IRAAN TUNNISTAB RIKKUMIST

8. juulil kinnitas Iraani Aatomienergiaorganisatsiooni pressiesindaja Behrouz Kamalvandi Associated Pressile, et tema riik on uraani tarnimist kasvatanud 4,5%, lihtsalt rikkudes tuumakokkuleppe poolt kehtestatud piiranguid.

Iraani riigitelevisioonis toimunud intervjuus tegi Kamalvandi ka ettepaneku, et riik võiks püüda viia uraani tarnimist lausa 20% -ni või isegi rohkemale ja taaskäivitada varem deaktiveeritud IR-2 M tsentrifuugid, mida kasutatakse uraani puhastamiseks, kui EL ei suuda lähiaastatel USA tariifidele mõju avaldada.

Nüüd ELi juhid Brüsselis skrambleerivad, et leida plaan, kuidas saavutada täiendav kokkulepe.

Allikas: Voice of Europe