Euroopa Ühendriigid tulekul: Merkeli truust liitlasest sai uus Juncker

0
997

Euroopa Liidu liidrid jõudsid teisipäeva õhtul kokkuleppele ühenduse tippametikohtade täitmises.

Euroopa Komisjoni president

Euroopa Komisjoni presidendiks saab Ursula von der Leyen, kes on Saksamaa kaitseminister olnud alates 2013. aasta detsembrist. Ta on kuulunud üle 13 aasta Saksamaa valitsustesse ja olnud varem töö- ja sotsiaalminister ning pere-, vanurite-, naisasjade- ja noorsoominister. Viimased 14 aastat kantsler Angela Merkeli valitsuses minister olnud von der Leyen toetab ELi tihedamat lõimumist, ärgitades looma Euroopa Ühendriike.

Kui Euroopa Parlament von der Leyeni kandidatuuri heaks kiidab, asub ta ametisse 1. novembril. Ametissekinnitamise korral seisab von der Leyen Komisjoni eesotsas silmitsi terve rea väljakutsetega, nagu kliimamuutused, desinformatsioon, populism ja Brexit.

Euroopa Keskpanga president

Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) juhist Christine Lagarde’ist saab Euroopa Keskpanga president. Lagarde on Rahvusvahelise Valuutafondi peadirektor olnud alates 2011. aasta juulist. Samuti on ta olnud Prantsusmaa kaubandusminister, seejärel põllumajandus- ja kalandusminister ning rahandusminister.

Euroopa Ülemkogu eesistuja

2014. aasta oktoobrist saati Belgia peaminister olnud Charles Michel võtab Donald Tuskilt üle Euroopa Ülemkogu alalise eesistuja ameti. Michel on olnud ka varasemate valitsuste koosseisus mitmes ministriametis, näiteks siseministrina ja arengukoostööministrina.

Välispoliitika

Federica Mogherini asemel saab ELi välispoliitikajuhiks Josep Borell Fontelles, kes on alates 2018. aasta juunist olnud Hispaania välisminister. Aastatel 2004-2007 oli ta Euroopa Parlamendi president.

ELi liidrid vaidlesid pühapäevast saati selle üle, kes peaks järgmisel viiel aastal täitma bloki neli tähtsaimat ametit. Pühapäeva õhtul alanud 18-tunnised läbirääkimised lõppesid leppeta, sest Visegrad ja Itaalia keeldusid Frans Timmermansi tema pagulaspoliitika tõttu toetamast.

Allikad: Postimees ja Äripäev