Harri Kingo: Juhan Ulfsaki seakisa

0
1807

„Tuleb teha seakisa, kui kellelegi liiga tehakse!“ on öelnud Juhan Ulfsak.

Juhan Ulfsak tahab ilmselt olla mingi “rahva hääl” ja “loomeintelligentsi eestkõneleja” jms. Mingi karuselt ehe ja ere täht, kes on rahva seast ise ütlejaks ja arvajaks tõusnud. Kes räägib kõigi eest. Ja räägib ehedat karmi tõde.

Ta on veidi malli võtnud EKRE poliitikutelt ja püüab samuti oma asju ära öelda otse ja isegi veidi rahvalikult ning brutaalselt, et oma endale võetud tõe ütleja staatust kuidagi õigustada. Ta tahab jätta väga mehise mehe muljet. Tema etteastetes on suur osa teatraalsust ja mängu – karm sõna, karm hääl, karm pilk, karm olek, aeglane kõne, pikad mõtlikud pausid, mis kõik peaks andma tema väljaütlemistele enamat sügavust, kaalu ja veenvust. Ja tegema teda mehemaks kui ta seda tegelikult on.

Kõik on kena, aga… ta räägib ju selgeid poliitkorrektseid lollusi. Ja seda näeb ja kuuleb igaüks, kel on peas selge mõistus ja kelle süda on õiges kohas ja aus. Nii on tema etteasted kõik on kokku kui mitte koomilised, siis lihtsalt kurvaks tegevad.

Rahva liidriks ja hääleks ei saa omatahtsi hakata, kui suur su näitlejameisterlikkus ka oma esitustes poleks. Kui sa seda pole, siis sa lihtsalt seda pole, kuidas sa ka ei pingutaks.

Meil on siin lavalaudadel olnud paar valgesse riietatud nö. süüta neitsi imago endale võtnud näitlejannat, kes on püüdnud mingit kohalikku Jeanne d’Arc’i kehastada, aga kes on päris haledalt selles rollis läbi kukkunud ja pilkealusteks saanud (“Mis on pildil valesti,” “Kapis pole kolle”).

Nüüd siis veid karune ja veidi brutaalne mees sisuliselt meiega sama mängu mängimas, sama etendust andmas. Et ehk me seda teistlaadi peategelasega etendust usume?

Mina ei usu. See kõik pole minu jaoks üldse see, head näitlejad. Sest teie pole need, kel oleks endas, mida öelda.

Head näitlejad – tegelege näitlemisega. Seda te oskate ja selles olete te head. Ärge püüdke hüpata üle oma varju. Te ei saa sellega toime.