Hendrik Toompere jr: “ema” ja “isa” kaotamine on feministide sõge võitlus

0
847

Kolmapäeval kritiseeris tuntud Eesti lavastaja ja näitleja Hendrik Toompere juunior sotsiaalmeedias teravalt Politsei- ja Piirivalveameti otsust eemaldada lapse esmakordse isikut tõendava dokumendi taotluse ankeedilt sõnad “ema” ja “isa” ning asendas need sooneutraalse sõnaga “vanem”. Toompere hinnangul on selline sotsiaalne eksperiment “lihtsalt sõge võitlus mida peavad feministlikud terroristid”.

Toompere hinnangul muudetakse inimesed sellise sõnakasutusega justkui mingiks materiaalseks olluseks, kellel pole mingit ajalugu, lapsed justkui mingiks tooteks, kellele on kuskilt hangitud üks või kaks vanemat — lapsolenditeks, kellel on peremehed ja omanikud. “Mina ei taha, et minu lastel ei ole isa ega ema,” seisab Toompere sellisele revolutsioonilisele tendentsile aga resoluutselt vastu:

“Ka mul on tulnud elus ette hetki, kus olen pidanud tänavalt üles korjama vaese kassipoja ja ta enda tuppa tooma. Ikka olen siis mõelnud, et kus on sul vaesekesel küll isa? Kus küll hulgub ringi su ema? Kui ma sellist uudist loen siis pean kurvalt nentima, et kui mu lapselapsed lähevad kümne aasta pärast isikutunnistust hankima siis neil pole enam ei isa ega ema. On mingid vanemad. Kes need vanemad siis on? Küllap on need selle lapsolendi peremehed. Omanikud. Sellele viitab see sõnastus. Selline lähenemine inimese päritolule tähendab lihtsas kõnepruugis seda, et inimene on mingi materiaalne ollus kellel pole mingit ajalugu. On mingi toode, kellel on siis kuskilt hangitud üks või kaks vanemat. Selline sotsiaalne eksperiment on midagi sellist kui inimeste sõnavarast üritatakse kaotada eristavad väljendid näiteks taevast langeva vee kohta. Et solvumisi vältida siis ei tohi enam öelda ei – vihm, rahe, lumi, lobjaks, udu, kaste jne – tuleb öelda H2O. Mina ei taha, et minu lastel ei ole isa ega ema. See on lihtsalt sõge võitlus mida peavad feministlikud terroristid, sooviga end õilsate ja ilusatena ja toimivatena näida.”

Allikas: Objektiiv