Indrek Tarandi eilne käitumine polnud esimene kord – omavolilisi sõnavõtte on olnud neljal korral

0
937

Indrek Tarand on hüpanud omavoliliselt püünele nüüd juba neljal korral: 

  • 26.11.2018: EKRE meeleavaldus ÜRO ränderaamistiku vastu 
  • 02. 06.2009: Tarand käis Keskerakonna peol tsirkust tegemas
  • 26.10.1990: Indrek Tarand Eesti Kongressi III istungjärgul
  • 27.10.1990: Sõnavõtja Külvi Petersoni kõrvale kõnepulti läheb Indrek Tarand.

EKRE pikett riigikogu ees on muutunud vägivaldseks, sündmuskohal viibinud Postimehe fotograafi sõnul tõmmati eurosaadik Indrek Tarand jõuga lavalt maha. Indrek Tarandi sõnul löödi teda kuus korda jalaga ning kriimustati veri välja.

EKRE juht Mart Helme heitis võimupoliitikutele ette, et nad tulevad piketile ja nõuavad sõna. «Mis te tulete siia provotseerima?» küsis ta meeleavaldajate heakskiidu hüüete saatel. Helme ironiseeris meedia üle, kes kirjutab kindlasti, et kohal oli vaid käputäis eakaid.

Riigikogu liige Henn Põlluaas parastas hiljem laval esinedes, et sotsid on «saba jalge vahel uttu tõmmandu». «Sotside koht ongi udus, sest muidu nad külvavad surma,» kinnitas ta.

Jaak Madissoni sõnul oli Tarand purjus ja agressiivne ning tuli nende koosolekut segama ja provotseerima. «Kui poleks olnud Ivari Padarit, kes teda oma kehaga kaitses, siis oleks ta siit ära läinud mitte valge inimese näoga,» ütles ta kõnet pidades. Madisson nõudis, et sotsid aetaks valitsusest minema. Ka lubas ta, et välisminiser Sven Mikserile esitatakse süüdistus riigireetmises.

Politsei Indrek Tarandil joovet ei tuvastanud.


9 aastat tagasi juhtus midagi sarnast. Nii et tänane pole esimene kord. Tookord läks eurosaadik mikri pärast kurja Kadriga madistama. Ka siis tekkis kahtlus alkoholi tarvitamise osas, ent Wismari haiglas tehtud test –Indrek Tarand läks sinna omal soovil – näitas 0,00 promilli.

“Eurokandidaat Indrek Tarand läks Keskerakonna raadioreklaamidest innustunult 02.06.2009 kella 17ks Tallinna Salme kultuurikeskusse, kus pidi olema nii Keskerakonna pidu kui saama eelhääletamisel osaleda.

«17.00 täna lähen valima Salme keskusse, kus kuulujärgi ka fašismile sarnaseid riitusi samal ajal peetakse. Hei-hoo, Kesk on hoos:),» säutsus Tarand täna Twitteris ja oma kodulehel.

Täpselt sel kella-ajal ta platsis oligi. 127. valimisjaoskonna ees tervitasid Tarandit esmalt Keskerakonna särki kandvad tüdruk ja poiss, kes pakkusid korvikesest kommi ja muffinit.

Tarand haaras noored kohe oma risttule alla. Kuna nende eesti keel oli vaevaline ja ehmatus suur, ei olnud neist just suurt vestluspartnerit Tarandile. Ta üritas nimelt noortele selgeks teha, et Edgar Savisaar kasutab neid ära, nagu tegi omal ajal Itaalias Benito Mussolini.

Vale kelder

Edasi liikus Tarand kultuurikeskuse keldrisse, kus oli valimisjaoskond. Seal tehti talle kärmelt selgeks, et ta on tulnud hääletamiseks valesse kohta. «Niine tänaval saate,» soovitas härra.

Selles jaoskonnas saavad nimelt häält anda vaid need, kes on sealkandis nimekirja kantud.

Tarand viitas aga, et Keskerakonna raadioreklaamidest võib just nii aru saada, et seal jaoskonnas saavad eelhääletada kõik kodanikud. «See eksitav reklaam ärgitas mind ja ma tulin uudishimu pärast vaatama,» põhjendas ta.

Edasi suundus uljas üksikkandidaat Keskerakonna valimispidu kaema. Kui valimisjaoskond asus kultuurikeskuse keldris, siis peole pääses juba keskuse peauksest. Selleks tuli liikuda kolmandale korrusele.

Ülesse jõudnud, tervitas Tarandit, tema lapseootel abikaasat Kadit ja ajakirjanikke rõõmus vanadaam, kes hakkas kohe usinalt pakkuma ankeeti, mille täitmisel on võimalik võita reis Brüsselisse. Eurokandidaat leidis siiski, et pääseb Brüsselisse ka Keskerakonna abita.

Edasi viis tee saali. Kuid veel enne saali sisenemist luges sama daam ajakirjanikele igaks juhuks sõnad peale. «Teate, tehke seda ausalt. Aus informatsioon. Ärge valetage,» tundis ta muret.

Peosaali oli kogunenud nii 35 huvilist, peamiselt pensionärid. Nende sekka olid ära eksinud mõned noormehed ning keskerakondlasest riigikogu liikmed ja eurokandidaadid, näiteks Kadri Simson, Evelyn Sepp ja Enn Eesmaa.

Terav nina?

Tarand ei hakanud aega viitma, vaid tõttas kohe laval asuva mikrofoni ette. Aktsioon kasvas üle sõneluseks Kadri Simsoniga, kes sööstis kärmelt Tarandit korrale kutsuma ja talt mikrofoni haarama.

Mehe juurde jõudnud, hakkas Simson enda näo ees käega vehkima, justkui häiriksid teda Tarandi suust tulevad alkoholilõhnad.

Edasine kujunes poolkoomiliseks-pool-ahastamapanevaks sõneluseks, muuhulgas selle üle, kas Simsonile ei meeldinud lihtsalt Tarandi suust tulev lõhn või süüdistas ta meest purjuspäi praalimises.

Vaielda tuli Tarandil ka saalis istunud valges kampsunis vanadaamiga, kes üritas mehele selgeks teha, et ta on tulnud valesse kohta.

Lõpuks õnnestus Simsonil Tarand lavalt endaga koos alla meelitada ning õhtujuhid Henrik Normann ja Evelyn Sepp said hakata eurojuttu ajama.

Tarand Wismarisse

Siiski ei jätnud Tarand jonni ning kukkus helistama nii politseisse kui Wismari haiglasse. Talle ei andnud rahu süüdistused alkoholi tarvitamises.

Helistamiste vahepeal jätkus kuluaaris Tarandi vestlus Simsoniga. Kusjuures mehele andis hoogu juurde Simsoni väide, et Tarand on kogu aeg tsüklis, mida ta luges järjekordseks näiteks Simsoni valelikkusest.

Vahepeal jõudsid end koguda ka ürituse korraldajad. Üks noormees tuli ja teatas fotograafile, et rohkem üritusel pilte teha ei tohi. Sellest polnud ka lugu, sest Tarand oli otsustanud juba seada sammud Wismari haigla poole ning selgeks teha, kas ta on purjus või tsüklis või mitte.

Haiglas selgus ka tõde – Tarandi veres oli alkoholi 0 promilli. Peale puhumise tehti Tarandiga veel tasakaalu-katseid ning ta andis vereproovi. Kogu testimine läks talle maksma 300 krooni.

Paarkümmend keskerakondlast ja nende sõpra jäi aga oma pidu Salme kultuurikeskusse edasi pidama – päeva naelaks oli plaanitud Tanja koos tantsutüdrukutega, läbi pidi kava järgi astuma ka Edgar Savisaar ise.”


Tarand hüppas omavoliliselt püünele juba 1990. aastal Eesti Kongressi III istungjärgul kahel korral (26. okt. ja 27. okt.).

Indrek Tarand Eesti Kongressi III istungjärgul

I istung, 26.10.1990

Õp. Einar Soone avapalvuse järel oli ette nähtud kongressi rakendamine Eesti Komitee esimehe Tunne Kelami poolt, kuid reglemendivastaselt läks kõnetooli saadik Indrek Tarand.

Indrek Tarand: Tere hommikust, kallid kongresmenid! Indrek Tarand Tartust.
Enne Kongressi rakendumist olen sunnitud esinema ametliku avaldusega. Nimelt ei ole päevakorras mitte üldse ette nähtud aega poliitiliste küsimuste arutamiseks, diskussiooniks tähtsamate Eesti poliitika küsimuste üle. Ilma selleta aga ei jõua me kuigi kaugele. Ma olen veendunud, et peame pidama omavahel nõu, mida edasi teha, aga mitte korraldama siin taas kord sarnast asja, kus šamaanid istuvad püüne peal ja all saalis taome meie lovesse langenult käsi kokku, ainsaks vahelduseks šamaanide poolt väljaselekteeritud kiirekõnelejate kaheminutilised intermetsod. Üldpoliitiline diskussioon peab järgnema kohe esimesele aruandekõnele. Me pole siia piduaktusele, vaid poliitilist tööd tegema tulnud. Kui poliitiline diskussioon ära jääb – ja see on hoiatus neile, kes iganes ka Kongressi juhtima hakkavad, – kui poliitiline diskussioon – kestku see siis kas või kolm päeva või kolm kuud või kolm aastat – ära jääb, on suur pahandus tulekul ja Eesti asi mokas.
Mul on kõik. Tänan tähelepanu eest. Lõbusat töötuju Eesti Kongressile. (Hõre aplaus 7 sek.)

Tunne Kelam, Eesti Komitee esimees: Avaldan protesti omavolilise esinemise pärast, enne kui päevakord polnud kinnitatud, ja ma soovin, et me võiksime tulla nüüd normaalse töö juurde.

II istung, 27.10.1990

Poliitilise deklaratsiooni arutelu
Sõnavõtja Külvi Petersoni kõrvale kõnepulti läheb Indrek Tarand.

Helilindilt on kuulda järgmist:

Indrek Tarand: Lugupeetud…

Juhataja Viktor Niitsoo, kurjalt: Palun lahkuge puldist!

Indrek Tarand: Lugupeetud juhatus! Kes… Kes annab õiguse…

Juhataja Viktor Niitsoo: … (?) keegi, omavoliliselt pulti ei minda!

Sumin saalis. Vardo Rumessen saalist: Omavoliliselt ei lähe keegi pulti! Palun lahkuge sealt!

Indrek Tarand: Kes annab õigust päevakorda muuta?

Meeshääl saalist: Lõpetage ära!

Juhataja Viktor Niitsoo: … (?) Palun lahkuge!!

[Puldi juurde läheb kaitseliitlane ja juhatab Tarandi puldist minema.]

Kaitseliitlane: Lugupeetud härra, palun – omavoliliselt me pulti ei lähe.

Juhataja Viktor Niitsoo: Kõik!! Sõna annab koosoleku juhataja ja senini olen see veel mina!

  • Allikas: Kari Lamp (kirjutas helilindilt maha)