Iraagi mässulised tungisid Bagdadis USA saatkonna alale

0
803
Kümned vihased iraagi protestijad murdsid teisipäeval maha Bagdadis asuva USA saatkonna hoonekompleksi ühe värava, tungisid kompleksi alale ja süütasid vastuvõtualal tulekahju.

Kompleksis asuvad USA julgeolekujõud lasid taandumiskorraldust eiranud rahvahulga laialiajamiseks käiku pisargaasi ja šokigranaadid.

Sündmuskohal viibinud Associated Pressi reporter nägi kompleksis leeke ja vähemalt kolme USA sõdurit saatkonnahoone katusel. Tulekahju põles kompleksi parkimisplatsi lähistel vastuvõtualal, kuid selle puhkemise põhjus pole esialgu teada.

Piirkonnas heljub pisargaasisuits ning vähemalt kolmel protestijal näis olevat raskusi hingamisega. Esialgu pole teada, kas saatkonna töötajad on jätkuvalt põhihoones või nad evakueeriti. USA saatkond pole asja kommenteerinud.

Uudistekanali Al-Jazeera andmetel evakueeritakse USA suursaadik ja saatkonna töötajad, kuid Soome saatkonna ajutine asjur Kim Kuivalainen kinnitas STT-le, et USA saatkonnast saadud info kohaselt ei ole sealseid töötajaid esialgu evakueeritud.

Protestijad riputasid ühele seinale plakati kirjaga “Ameerika on agressor” ning meeleavaldajatega liitusid mõned Iraanile ustavate relvarühmituste komandörid. Nende hulgas on riiklikult toetatud paramilitaarse Rahvamobilisatsiooni Üksuste juht Hadi al-Amiri. See grupp on koondanud enda alla kõik Iraani toetatud relvarühmitused.

Üks hetk ilmus saatkonna juurde ka Iraagi siseminister Yassine al-Yasseri, kes uuris sündmuskohta oma silmaga. Tema sõnul olevat peaminister hoiatanud teda, et USA rünnakutel šiiitide relvarühmitustele saavad olema tõsised tagajärjed.

“See on üks tagajärgedest,” lausus Yasseri. “See on probleem ja häbi valitsusele.”

Tema sõnul toob Iraak protestijate eemalhoidmiseks saatkonna juurde rohkem julgeolekujõude. Seda peeti vihjeks, et Iraagi sõdurid jõuga rahvahulka laiali ajama ei hakka.

Varem skandeeris vihane rahvahulk “Maha USA” ning loopis üle välismüüri veepudeleid ja kive. Siis heiskasid nad Kata’ib Hizbollah’ kollased lipud ja sõimasid saatkonna julgeolekutöötajaid, kes püsisid vastuvõtuala värava klaaside taga.

Lisaks kritseldasid protestijad seintele ja akendele punases kirjas “Suletud vastupanuliikumise nimel”.

Sajad meeleavaldajad püstitasid saatkonnaala ette ka telgid. Pahameele kasvades süütas rahvahulk kolm treilerit, mida turvamehed saatkonna müüride juures kasutasid.

Rahutuste käigus senistel andmetel keegi viga saanud ei ole ning turvatöötajad olid taandunud saatkonnahoonesse peatselt pärast rahvahulga kogunemist.

Tunde pärast vägivalla puhkemist saabus saatkonna lähistele seitse soomukit umbes 30 Iraagi sõduriga. Nad jäid seisma saatkonna välismüüri lähistele, kuid hoidsid sissetungikohast eemale. Hiljem lähenes saatkonnale neli sõidukit märulipolitseinikega, kuid protestijad blokeerisid nende tee ja sundisid nad taanduma.

Trump hoiatas Iraani

“Iraan vastutab täielikult meie territooriumil kaotatud elude või tekitatud kahju eest. Nad maksavad väga suurt hinda! See ei ole hoiatus, see on oht. Head uut aastat!” kirjutab president Trump.

Pentagon lähetab USA Bagdadi-saatkonna kaitseks lisajõude

USA kaitseminister Mark Esper teatas teisipäeval, et Pentagon lähetab Bagdadi lisajõude tagama Ühendriikide saatkonna julgeolekut pärast Iraani-meelsete protestijate rünnakut.

“Kaitseministeerium teeb tihedat koostööd välisministeeriumiga, et kindlustada meie saatkonna ja personali turvalisus Bagdadis,” on öeldud Esperi avalduses.

“Me saadame täiendavaid jõude toetama saatkonna personali.”

Esper ei täpsustanud üksikasju, kuid lisajõud hõlmavad kaitseministeeriumi allikate andmeil ilmselt väikest hulka merejalaväelasi.

Pompeo: USA kaitseb oma inimesi Bagdadis

USA välisminister Mike Pompeo rõhutas teisipäeval pärast Iraani-meelsete protestijate tungimist USA saatkonna territooriumile Bagdadis, et Ühendriigid kaitsevad oma inimesi.

Pompeo rõhutas telefonikõnedes Iraagi peaministri Adel Abdel Mahdi ja president Barham Saleh’ga, et USA “kaitseb oma inimesi, kes viibivad seal, et toetada suveräänset ja iseseisvat Iraaki”, seisab Ühendriikide välisministeerium avalduses.

Abdel Mahdi ja Saleh kinnitasid Pompeole, et “võtavad oma vastutust USA personali ja vara eest tõsiselt ja garanteerivad nende turvalisuse ja julgeoleku”.

Loe veel: VIDEO: Protestid USA saatkonnas Bagdadis jätkuvad

Kas sõda Iraaniga?

USA president Donald Trump teatas, et USA ei valmistu sõjaks Iraaniga, lisades, et ta eelistab sõjale rahu, nii sõnas ta mõni tund pärast seda, kui president Trump tegi Twitteris Teherani vastu ähvardava avalduse.

– “Sõda Iraaniga? Ma ei usu, et see oleks Iraani jaoks nii hea mõte,” ütles ta RT andmetel ja jätkas:

– “Mulle meeldib rahu. Ma ei näe, et see juhtuks.”

Allikas: ERR, Fria Tider, RT, BBC news