Isehakanud “päästjate” kohtutund hakkab saabuma

0
1530

Itaalia võimud on alustanud uurimist Vahemerel tegutsenud “päästelaeva” Iuventa suhtes, kahtlustades selle meeskonda inimsmugeldajatega koostöö tegemises ning ebaseadusliku sisserände abistamises ja toetamises.

Valitsusvälise organisatsiooni Jugend Rettet laev Iuventa konfiskeeriti 2017. aasta augusti alguses Lampedusas ning itaallased andsid sellele ka tegevuskeelu Vahemerel.

Nüüd on uurimine jõudmas lõpufaasi ja süüdistuse esitamisel ähvardab kogu laeva meeskonda – 7 sakslast, 2 šotlast ja hispaanlane – inimkaubanduse eest kuni 20 aastat vangistust.

Üks “päästjatest”, Hispaania päritolu tuletõrjuja, võitleb vihaselt süüdistuse vastu öeldes, et tema ei teinud muud kui päästis uppuvaid inimesi.

Itaalia võimude sõnul aga tabati Saksa laeva meeskond kaks korda ebaseaduslike sisserändajate ülevõtmisel otse inimkaubitsejate laevalt. Mõlemal juhul ei olnud tegu merehädas inimeste aitamisega, vaid otsese inimeste vahendamisega. Kord vedas Iuventa operatsiooni lõpus inimkaubitsejate paadi tagasi Liibüa territoriaalvetesse, et seda saaks veel kasutada.

Uurimine lõpeb suvel ja siis selgub, kas esimesed isehakanud “päästjad” saadetakse pikaks ajaks trellide taha.

Tõlkis: kogukond “Ei Pagulastele”

Allikas: Voice of Europe