Itaalia tahab kasutusele võtta teise valuuta: Kas Itaalia tahab eurost lõplikult lahti saada?

0
1420

Itaalia valitsus teeb ettepaneku lasta riigis käibele uus valuuta. Mida see euro jaoks tähendaks?

Miks soovib Itaalia valitsus uue valuuta kasutuselevõtmist?

Itaalia valitsus ähvardas Brüsselit, et nad toovad riiki „paralleelvaluuta”, See on vastu samm ELi nõudmisele, et Itaalia peaks oma riigivõlga vähendama.

Itaalia rekordiliselt kõrge riigivõlgade võib tuua 3,5 miljardi euro suuruse trahvi  Euroopa Komisjonilt.

Kuid Itaalia valitsuse koalitsioonipartner Lega Nord, mida juhib siseminister Matteo Salvini, tahab veelgi suurendada avaliku sektori kulutusi. Salvini teatas, et lahendus ei oleks kulutuste vähendamine, vaid selle asemel tuleks tuua kasutusele teine valuuta.

Kas Itaalia tahab eurost lahti saada?

Idee on, et seda „paralleelset valuutat” kasutataks euro kõrval, kuna seda ei saaks  väljaspool Itaaliat kulutada.

Mis on see valuuta ja kuidas see toimiks?

Itaalia räägib riigikassa vahendist, mida nimetatakse “minibots -iks”, mida saaks kasutada ainult riigi siseselt.

Uue valuuta lühikirjeldus: minibots on vahend, mis sarnaneb IOU-le (lühendatult fraasist “ma võlgned teile“) on tavaliselt mitteametlik dokument, mis tunnistab võlga, ning see tähendab, et Itaalia valitsusel on võimalik võlgades maksta võlgu ja nii stimuleerida Itaalia majandust ja anda itaallastele võimalus aidata riiki maksude maksmisel.

Sotsiaaltoetuste maksmiseks ja maksude tasumiseks aktsepteerib valitsus minibotsi. Eraettevõtted ei ole kohustatud seda valuutat aktsepteerida, kuigi nad ilmselt võivad seda teha.

Liiga majandusteaduskonna juhataja Claudio Borghi, kes on valuutasüsteemi peamine pooldaja ja suur euro vastu, ütles, et sertifikaadid aktsepteeritakse kiiremini laialdasemalt ja neid kasutatakse rahatüübina, et neid „kulutada kõikjale, midagi osta”, kuigi „Olles ainult siseriiklik maksevahend, ei saa neid võrgus kasutada.”

Mida see majandusele teeb?

Borghi sõnul stimuleeriksid “minibots” sularahatähed Itaalia majandust ja oleksid “viis, kuidas mobiliseerida halvasti vajalikku krediiti ja panna raha ringlusse.”

Kuid kriitikud on juba nimetanud paralleelset valuutat, kui uut „liiri” ja ütlevad, et see suurendaks Itaalia riigivõlga veelgi.

Kas mõni teine ​​Euroopa riik on seda varem teinud?

Seda ideed on pakkunud välja ka Kreeka, kuna finantskriisi järel oli riigil euro puudus.

Kreeka soovis ka mõningate riigisiseste tehingute jaoks paralleelvaluuta kasutuselevõtmist, hoides euro olemasolevate pangahoiuste ja välistehingute jaoks paigas. See plaan jäeti lõpuks kasutamata.

Allikas: The Local