Itaalia vana, uus peaminister Conte lubas oma troonikõnes “solidaarsust Euroopa Liiduga!”

0
608

Conte näitas oma tõelist palet: Konstruktiivne dialoog Euroopaga ja “uus humanism”, peaminister Conte lubas suuremat solidaarsust Euroopa Liiduga, mis on eelmise koalitsiooniga täielik vastandumine. Eelmisse koalitsiooni kuulus ka endine siseminister Salvini.

Itaalia peaminister lubas selget pühendumist Euroopale. Rahvuslike huvide kaitsmine ei tähenda iseenda rahvana isoleerimist,” ütles peaminister.  Giuseppe Conte lubas Euroopa Liidul konstruktiivset koostööd. Pagulaste vastuvõtmisel peab Euroopa lõpuks siiski rakendama alati kuulutatavat solidaarsust.

“Peame nüüdsest eemalduma hädaolukordade juhtimisest väga spetsiifiliste meetmetega,” ütleb Conte. “Me juba töötame selle nimel – ka teiste riikidega – näiteks Euroopa humanitaarkoridoride loomisega.”

Conte teatas ka vastuoluliste julgeolekuseaduste muutmisest, mis kannab endiselt endise siseministri Matteo Salvini käekirja. Rändepoliitikas keskendus ta tugevamale võitlusele smugeldajate vastu ja järjekindlale küüditamis-, ehk tagasisaatmise praktikale.

Teine seaduseelnõu, mille Salvini läbi viis, nägi muu hulgas ette mere”pääste”teenistustele trahve kuni miljon eurot, kui nad saabuvad migrantidega Itaalia sadamasse. Ka seda soovib Conte muuta.

Reformipakett, mille uus valitsus soovib kokku panna, hõlmab ka hääletamisõiguse ja parlamentaarse tegevuse muutmist. See on jätkuv teema Itaalia poliitikas, kus Matteo Renzi valitsus on juba läbi kukkunud. “Mis puutub põhiseaduslikku reformi, siis esitame seadusandliku ettepaneku vähendada parlamendiliikmete arvu võimalikult kiiresti,” ütles Conte.

Mitte ühegi sõnaga ei maininud Conte oma poliitilises avalduses meest, kes selle valitsuse võimalikuks tegi: Matteo Salvini tahtis pärast vaheaega valitsusliidu koosseisus sundida kiireloomulisi ennetähtaegseid valimisi. Plaan läks valesti, viis tähe ja sotsiaaldemokraadid ühinesid üllatuslikult kiiresti uue koalitsiooni moodustamiseks.

Salvini: “Me ei anna alla”

Salvini ütles parlamendi ees toimuval meeleavaldusel: “Võite põgeneda mõni kuu enne valimisi, kuid nad ei saa igaveseks põgeneda. Kui itaallased hääletavad uuesti, siis võidame ja teie võidate ka ise. Teil on minu sõna: me ei anna alla!”

Parlament soovib avada uue peatüki. Ja see algab sõnadega: “valju häälsed ja täismahus teadete ajad on möödas”, ütles Conte Salvinile viidates. Viie tähe liikumise ja sotsiaaldemokraatide ühine eesmärk on “uus humanism”.

Kõik karmid julgeolekuseadused, mis Salvini tahtel vastu võeti vaadatakse ümber.

Allikas: Tagesschau.de