Kohus keelas Pentus-Rosimannuse kirjade hävitamise, kuid kas mitte liiga hilja?

0
527

Harju maakohus keelas Riigikogu kantseleil hävitada parlamendisaadik Keit Pentus-Rosimannuse teatud e-kirju, põhjuseks Autorollo sularahatehingute uurimine.

Riigikogu kantselei peab Pentus-Rosimannuse e-kirju säilitama eraldi andmekandjal, et keegi ei saaks neid kustutada, kirjutab Eesti Ekspress. E-kirju tuleb hoida alles, kuni on selgunud, kas neid tohib välja nõuda, sellekohane vaidlus on praegu  Tallinna ringkonnakohtus käimas.

Taotluse Reformierakonna ühe tipp-poliitiku e-kirjade väljanõudmiseks esitas kohtule pankrotihaldur Katrin Prükk.

Riigikogu kantselei eksjuht Maria Alajõe tegi mullu juulis enne ametist lahkumist käskkirja, millega määras e-kirjade säilitamise ajaks aasta, mistõttu ei saanud Rosimannuste e-kirju augusti algusest enam kätte. EKRE saadik Jaak Madison esitas tänavu veebruaris Riigiprokuratuurile taotluse kriminaalmenetluse algatamiseks karistusseadustiku paragrahvide alusel, mis käsitlevad Alajõe võimalikku osalust mõjuvõimuga kauplemises ja tahtlikus tõendite kõrvaldamises, et varjata seadusevastast tegu. Prokuratuur seda menetlust siiski ei algatanud.

Riigikogu EKRE fraktsiooni esimees Martin Helme nentis, et temal on seoses Alajõe otsusega kaotsi läinud arvestatav osa varasemast kirjavahetusest, sealhulgas vajalikud kontaktandmed. Helme sõnul tuli tollase kantselei direktori käskkiri küll meilidele, kuid see oli peidetud üldise kirjavahetuse sisse, kaasas olev üldinfo rääkis e-kirjade säilitamise uuest korrast ja paljutele saadikutele jäi suvisel puhkusteperioodil teate olulisus märkamata. Sellist tähtsate kirjade peitmist ja sellega vargsi “ärategemist” sellisel moel, kus hiljem saab öelda: “Aga me ju saatsime teile meiliga teate!”, on Helme sõnul sageli ette tulnud.

Allikas: Uueduudised.ee