Kolm inimest – 38 identiteeti ⟩ “Rootsi suur sotsiaalne probleem”

0
1657

Ei ole harvad juhud, kui kurjategijatel on mitu identiteeti – kuid mõned juhtumid paistavad silma. Rootsi rahvusringhääling SVT uuris lähemalt kolme inimest, kellel on kokku  38 erinevat identiteeti.

“See on suur ühiskondlik probleem, et inimesed kasutavad valeidentiteeti,” ütles piiripolitsei juht Patrik Engström.

ESIMENE INIMENE ⟩ 50-aastane naine, 15 erinevat identiteeti

50ndates eluaastates naine sihtis kauplustes relvaga inimesi ja varastas nende väärisesemed. Eelmisel aastal mõisteti ta mitme raske varguse eest vangi, ohvrid olid enamus üle 80 aasta vanad.

Naine ise väitis vahistamise ajal, et ta ei ole varem, enne 2018. aastat Rootsis viibinud- kuid uurimise käigus selgus muu teave. Selgus, et teise nime all mõisteti ta 2012. aastal samas kaupluses samasuguses kuriteos süüdi.

Naise sõrmejälgi oli võimalik seostada ka varguste uurimisega mitmes Euroopa riigis, kus ta oli kasutanud kokku umbes 15 erinevat isikut. Tõenäoliselt on Rootsi andmete lisamisega seotud veelgi rohkem identiteete.

KAKS MUUD JUHTUMIT

TEINE ⟩ “15 identiteediga” mees

2016. aastal mõistis Falu ringkonnakohus mehele rea kuritegude eest neljaks kuuks vangi. See pole tema esimene kohtuotsus. Alates 2010. aastast on ta erinevates ringkonnakohtutes korduvalt süüdi mõistetud uutes kuritegudes ja neil kõigil on kandnud karistust üks inimene erinevate nimedega. Kokku on mehel Põhjamaades 15 erinevat identiteeti.

Ta saadeti Rootsist välja juba 2010. aastal, kuid jõudis tagasi mõned kuud hiljem. Ta saadeti välja uuesti 2011. aastal, kuid oli sama kiiresti tagasi ja pani toime uusi kuritegusid. Loomulikult jätkus see edasigi. 2016. aastal saadeti ta uuesti riigist välja ja tal on Rootsi sisenemis keeld, mis kestab 2021. aastani. 

KOLMAS MEES ⟩ “8 identiteeti – lisaks veel valetades vanuse kohta”

Vaatluspiltidelt selgus, kuidas toonane 24-aastane mees Malmö keskjaamas noormehele vastu pead lõi. Uurimise käigus selgus, et tal riigist väljasaatmise otsus juba tehtud ja et tema vanuseks oli 7-aastane. Selgus, et mehel oli elamisluba (pagulasstaatus) Taanis, Hollandis ja Saksamaal viie erineva identiteedi alusel – ja peale selle oli ta Rootsis tuntud kolme erineva kodakondsusega isiku all.

Veidi enam kui aasta eest mõisteti mehele kaheksa kuud vangistust muu hulgas kallaletungimise, vargusekatse ja ametniku ründamise eest. Samuti saadetakse ta Rootsist välja.