Kuhu on kadunud 1 miljard eurot, mis EL Türgile andis? Türgi ei soovi raha kasutamist avalikustada

0
616

Türgile on pagulaste jaoks eraldatud 1 miljard eurot. Euroopa Liit ei suuda kontrollida, kuidas antud raha kulutati.

Brüsselis anti Türgile raha Süüria põgenike abistamiseks, kuid Türgi välisministeeriumi kaitsesätted takistavad raha kasutamise avalikustamist. Euroopa Kontrollikoja sõnul kirjeldatakse Türgi programmis “Pagulaste abikava” kui “kiiret reageerimist raskustes olevatele kriisidele”.

Ei ELi komisjon ega Euroopa Kontrollikoda ei suuda kontrollida, kes sai tegelikult kasu kahest pagulaste  abistamisprojektist. Türgi ametivõimud keelduvad seda avalikustamisest, viidates pagulaste abistavale andmekaitseseadusele, mille eelarve on ligikaudu 1 miljard eurot.

Euroopa Kontrollikoja liige Bettina Jakobsen sõnas: “Te näete, et raha läheb põgenikele, kuid te ei saa tegelikult öelda, et kõik raha läheb just sinna. Tavalise audiitorina ütleksite te kõik, et sooviksite jälgida raha voogu hällist surmani. Me ei saa seda aga teha.” Ta ütles veel, et hetkel on tõsine olukord:  “EL on andnud Türgile tohutul hulgal raha, kuidas nad saavad siis keelduda kulutamise avalikustamast? Kuidas nad seda ikkagi kasutavad?”