Lekkinud dokument paljastab Türgi salajase plaani Kreekasse tungida

0
552

Lekkinud kõrgetasemeline Türgi sõjaline dokument on paljastanud Türgi salajaste plaani tungida Kreekasse ja Armeeniasse. Kreeka sissetungi plaan on eriti segane, arvestades, et mõlemad riigid on NATO liikmed ja väidetavalt liitlased, kuid see ei ole üllatav, arvestades Türgi hiljutisi provokatiivseid samme oma Euroopa naabri vastu.

Dokumendid avalikustati ja avaldati uuesti Nordic Monitori aruandes. See dokument, mis on Türgi peastaabi jaoks ette valmistatud PowerPointi esitlus, leiti toimikust, mida kasutati kohtumenetluses, mis tulenes peastaabi rolli uurimisest, kui Türgi president Recep Tayyip Erdoğani kukutamine ja riigipöörde katse ebaõnnestus. Riigipööret üritati teha 2016. aasta juulis ja selles osalesid Türgi relvajõud.

Juurdlust juhtiv prokurör Serdar Coşkun käskis koguda riigipöördele eelneva kahe kuu jooksul vahetatud kirjavahetused Türgi peastaabi peakorteri ametnike vahel uurimiseks. Kolm ohvitseri said süüdistuse ja e-kirjad edastati süüdistuse osana Ankara 17. kõrgemale kriminaalkohtule.

Türgi relvajõudude Çaka Bey operatsioonide kavandamise direktiiv

Esitlus kannab kuupäeva 13. juuni 2014 ja kannab nime “Türgi relvajõudude Çaka Bey operatsioonide kavandamise direktiiv”. Selles loetletakse kavandatud rünnakud Kreeka vastu koos nende esmakordse väljatöötamise kuupäevadega. Dokument ei sisalda sissetungi plaanide üksikasju, kuid arvestades, et need on tähistatud salastatusega ja Türgi sõjaliste protseduuride kohaselt ei saa neid julgeolekukaalutlustel e-postiga edastada. Kuid see kinnitab Türgi sissetungi plaanide olemasolu.

Çaka Bey oli üheteistkümnenda sajandi Türgi mereväe juhataja, kes vallutas Bütsantsi impeeriumi ajal mitu Egeuse meres asuvat Kreeka saart ja osa Kreeka mandriosa territooriumist Egeuse mere rannikul. Çaka Beyt peetakse Türgis rahvuskangelaseks ja teda peetakse Türgi mereväe rajajaks.

Näib, et esitlus koostati osana situatsioonplaanist, mida töötati välja seoses Süüria sõjaga. Türgi peastaap kavandas sel ajal vägede viimist Süüria piirile ja soovis tagada, et see ei ohusta nende võimet korraldada rünnakuid oma teiste naabrite, näiteks Kreeka vastu.

Leke hõlmab ka kindralstaabi kommunikatsiooniülema kindralleitnant Uğur Tarçıni 2017. aasta märtsis kirjutatud kirja, milles ta hoiatas peastaabi juriidilist osakonda, et uurimiseks edastatud kirjavahetus sisaldab riikliku julgeolekuga seotud salajasi dokumente. mida ei tohiks volitamata isikutele jagada. See näitab, et peastaap soovis veenduda, et sissetungi plaanid ei jõuaks välismaailma. Tundub, et Türgi prokurörid eirasid tema hoiatust.

Dokumendis viidatakse ka operatsioonile Altay, mis oli juba teada Armeenia vastase ründekava.

Türgil on Kreekaga juba pikka aega olnud antagonistlikud suhted ning hilja on see veelgi halvenenud. Veebruaris vabastas Erdogan Kreeka piiril uue ebaseaduslike rändajate laine, mis tõi kaasa öised lahingud rändajatega – mida enamasti toetas Türgi politsei – ja Kreeka julgeolekujõudude vahel. Kreeka vägesid tugevdasid mitmed teiste Euroopa Liidu liikmesriikide töötajad. Kuid ka Türgi relvajõud on provokatiivseid samme teinud, rikkudes Kreeka territoriaalvett ja saates hävituslennukid Kreeka õhuruumi. Türgi maaväed on tulistanud Kreeka piirile, ning Türgi sõdurid on isegi Evrose piirkonda tunginud ja hõivanud Kreeka maa-alasid, nagu on varem teatanud Voice of Europe.

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia

Palume hoiduda kommentaaridest, mis sisaldavad sõimu, ropendamist, laimu, solvanguid, mõnitamist, mõttetusi ja halvustamist.

(!) NB! (!)

  • Iga kommenteerija vastutab oma kommentaari sisu ees.
  • Teata kindlasti toimetusele sobimatust kommentaarist
  • Rahvuslane.ee ise ei toimeta kommentaare. Artiklile lisatud kommentaari eest vastutab kommentaari autor, kes on ühtlasi ka selle kommentaari avaldaja.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta ühegi kasutaja poolt lisatud kommentaari ega selle sisu eest.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta oma kodulehel olevate lugejakommentaaride sisu ja õigsuse eest, kuid omab õigust vajadusel need kustutada.