Rootsis on üle 300 mošee ja neid kerkib järjest juurde, nagu seeni peale vihma. Mošeedel on sageli kasutuses raha endistest päritolumaadelt. Kohalikud poliitikud kardavad, et salafismi tõus toob endaga kaasa naiste õiguste vastase tegevuse.
Karlstadis on väikse sissetulekuga moslemikirik juba aastaid plaaninud uue mošee ehitamist. Ehitusplats on juba pühakojale eraldatud ja eelarve on 20 miljonit Rootsi krooni (vähem kui 2 miljonit eurot), mis mošee ehitus hinnanguliselt maksma läheb, puudu on veel 16 miljonit Rootsi krooni.. Kohalik ajaleht Nya Wermlands-Tidningen on mures raha päritolu pärast, nagu kirjutab ajaleht oma juhtkirjas:
“Muidugi võib keldrikorruse mošee olla radikalismile soodsam kasvulava, kuid suur mošee võib enda ümber tuua karmi islami õpetuse ja tugevdada seejuures radikaalset usuväärtust.”
“Hea usu aeg on möödas”
Vähemalt 16 mošeedeprojekti Rootsis on rahastanud välismaalt. Rahastamine tuleb enamasti riikidelt, mis on orienteeritud konservatiivsele islamitõlgendusele ja salafismile. Rahakoti rauad on löönud teiste seas Saudi Araabia, Katar ja Türgi. Tasuta lõunaid ei ole olemas ja seda on märgatud isegi Karlstadis, kus mitmed salafistid on käinud jutlustamas.
Üksikud kohalikud poliitikud on ehitusprojekti kogu tegevust tähelepanelikult jälginud ja samuti on tekitanud muret eelkõige naiste õigused islamikogukondades.
“Hea usu aeg on läbi” esindab võib-olla kõige paremini avalikku arvamust. Immigratsioonivastased on muidugi mošee projekti suhtes kriitiliselt meelestatud.
“Võib-olla takistab rahanappus ehitamist”
Rootsi demokraadid on osa parempoolsest liidust, mis on viimase abinõuna ehitusprojekti vältimiseks kurtnud mošee tulevaste parkimisprobleemide üle. Projekti võitjad on omakorda võtnud relvana kätte usuvabaduse.
“Islami kultuuriliidu vastused on olnud ekslikud ja puudulikud, mis ei ole suutnud leevendada teadaolevat muret mošee pärast. Poliitiliselt või juriidiliselt ei ole enam keeruline projekti peatada. Võib-olla peatab rahanappus ehituse lõplikult,” mõtiskleb NWT oma juhtkirjas.
Sarnase maitse on saanud suhu ka Soome. Helsingisse kavandati Bahreini toel mega suurt mošeed, ehkki Soomes elab ainult kuus Bahreinist pärit kodanikku.
Allikas: www.suomenuutiset.fi