Neli miljonit aastas: Eesti sai ÜRO julgeolekunõukogu liikmeks

0
1819

Reedel toimus New Yorgis ÜRO peaassambleel salajane hääletus, mille alusel valiti aastateks 2020-2021 ÜRO julgeolekunõukogusse viis mittealalist liiget. Eesti kandideeris ÜRO julgeolekunõukokku Ida-Euroopa grupis koos Rumeeniaga ja osutus teises voorus valituks. Eesti koht ÜRO Julgeolekunõukogus maksab neli miljonit aastas.

Valimised algasid reedel Eesti aja järgi kell 17 ning neid oli võimalik jälgida ÜRO veebitelevisiooni vahendusel.

Esimeses voorus kogus Eesti 111 ja Rumeenia 78 häält, seega selgus saabus alles teises voorus. Kummalisel kombel said esimeses voorus ühe poolthääle ka Läti ja Gruusia, kes pole isegi kandideerimas. Kaks riiki jäid esimeses voorus erapooletuks.

Tegemist oli harukordse hääletusega, kus olid kohal kõik 193 liikmesriiki. Vietnam, Tuneesia ja Niger said juba esimeses voorus kõik rohkem kui 190 häält ning osutusid valituks. 181 häälega osutus valituks ka Saint Vincent ja Grenadiinid.

Teises voorus oligi seega hääletusel ainult ida-Euroopat esindava riigi koht. Hääletusel andis hääle 190 riiki, sest üks hääl loeti kehtetuks ja kaks riiki jäid erapooletuks. Seega oli vajalikuks enamuseks vaja 127 häält. Eesti sai 132 ja Rumeenia 58 häält.

Allikas: ERR uudised

President kersti Kaljulaid pärast hääletustulemuse selgumist. (Foto: Presidendi kantselei)

Kuna Eesti valiti aastateks 2020-2021 ÜRO Julgeolekunõukogu mittealaliseks liikmeks, siis selle koha täitmine läheb riigile maksma neli miljonit eurot aastas.

“Lisakulud välisministeeriumile oleksid neli mijonit eurot aastas ehk kokku kaheksa miljonit eurot,” ütles välisministeeriumi poliitikaküsimuste asekantsler Paul Teesalu. Tema kinnitusel on riigieelarve strateegias selle kuluga arvestatud.