Ossinovski: Poola ja Ungariga ühte klubisse kuulumine oleks korvamatu kahju

0
791

Kui jõujooned Eesti poliitilisel maastikul peaksid pärast eelseisvaid riigikogu valimisi muutuma nii, et Eesti hakkab kuuluma Poola ja Ungariga ühte klubisse, oleks see korvamatu kahju, ütles Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski ERR-i veebisaates “Otse uudistemajast”.

Saatejuht Indrek Kiisler küsis Ossinovskilt, mis juhtuks pärast seda, kui Eestis teeksid pärast järgmisi riigikogu valimisi valitsuse kolm paremerakonda ehk Reformierakond, EKRE ja Isamaa.

“Meie oleme ainus erakond, kes on öelnud, et EKRE-ga me ühisesse valitsusse ei lähe. Samas on Reformierakond ja Isamaa hoidnud ukse lahti, mis on ohtlik tendents. Reformierakond on sinisilmne kui arvab, et nad ei lase neil EKRE meestel lollakaid eelnõusid läbi,” vastas Ossinovski.

Ta lisas, et küsimus pole isegi neis eelnõudes, vaid üldistes väärtushoiakutes, mida me oma inimestele ja välismaale saadame.

“Kui meile peaks tulema välisminister, kes koputab vastu lauda, siis on meie edu läbi. Kui peaksime kuuluma Poola ja Ungariga ühte klubisse, siis on see korvamatu kahju. Ehk võimalikud ohud on suured,” vastas Ossinovski.

Sisepinged erakonnas

Rääkides viimase aja pingetest Sotsiaaldemokraatlikus erakonnas, väitis Ossinovski, et kuigi kuu aja eest oli põhjalik arutelu erakonnas sel teemal, siis valdav enamus mingeid drastilisi personalimuudatusi ei soovinud.

“Meil pole siseopositsiooni või mingit suurt blokki, kes vastu töötab. Muidugi on erakond kogum erinevatest inimestest ja inimestel on erinevad nägemused. Ja need tuleb läbi vaielda. Aga pärast seda läheme ühtse meeskonnana edasi.”

Küsimusele, kas ka Indrek Saar võiks olla sotsidele hea esimees, vastas Ossinovski, et tema ei saa sellele küsimusele vastata.

Ossinovski sõnul sõltub tuleva kevadine valimistulemus nii sellest, mida erakond ise teeb kui ka välistest teguritest.

“Me kindlasti oleme seadnud eesmärgi oma mandaati tugevdada. Siht on 20 kohta. Aga selle tulemuse saavutamine või mitte sõltub palju meist, aga sõltub ka sellest, mis ümberringi toimub. Eks 3. märtsi õhtul saab näha.”

EKRE puhul otsustab pink

Rääkides teistest erakondadest nentis Ossinovski, et tal on raske näha, et tänastest parlamendiparteidest pääseb Vabaerakond järgmisesse parlamenti. EKRE puhul sõltub aga valimistulemus persoonidest.

“EKRE tulemus sõltub, kui palju nad saavad uusi tuntud inimesi. Nad on üldtoetuses kõrged, aga kohalikel valimistel olid neil nimekirjad nõrgukesed ja nad tegid pea igal pool lati alt tulemuse.”

Reformierakonna puhul tõi Ossinovski välja, et uue juhi Kaja Kallase tulekuga on sealt kostnud sõnumeid, kas meil on ikka vaja sellist heaoluriiki, mida on viimased 20 aastat üles ehitatud.

“Fundamentaalne küsimus on, kas riigi ülesanne on aidata nõrgemaid või tugevamaid. See diskussioon kogub tuure. Riigireformi seltskond, Eesti 200 ja erakondadest enim Reformierakond on pannud kahtluse alla senise suuna.”

Muutused poliitikamaastikul

Sotside esimehe hinnangul on valikud Eesti poliitikas läinud selgemaks.

“Kui varem räägiti, et kõik parteid koonduvad tsentrisse ja nende vahel suurt vahet pole, siis viimaste aastate suund on liikuda eri suundades. Valik on läinud kontrastsemaks ja selle võrra ka olulisemaks.”

Ossinovski tunnistas, et võrreldes varasemate valimistega on sel korral üllatavalt lihtne olnud leida uusi inimesi kandideerima.

“Kui inimesed näevad riske, mis võivad Eesti poliitikas realiseeruda, siis paneb see neid tegutsema. Ma ei ole näinud seda, et inimesed on laiemalt käega löönud. Pigem ühiskond küpseb ja mõistab, et kui sina ei tule poliitikat tegema, siis tuleb keegi teine ja teeb sinu eest.”

Saatejuht tundis ka huvi, kui tihti konsulteerib Jevgeni Ossinovski päevapoliitilistel teemadel oma ettevõtjast isa Olegiga?

“Üldse mitte. See on meil olnud minu poliitikasse tulemisest saati kokkulepe, et need kaks asja hoitakse lahus,” sõnas Ossinovski.

ALLIKAS: 

Ossinovski: Poola ja Ungariga ühte klubisse kuulumine oleks korvamatu kahju

Saatejuht Indrek Kiisler küsis Ossinovskilt, mis juhtuks pärast seda, kui Eestis teeksid pärast järgmisi riigikogu valimisi valitsuse kolm paremerakonda ehk Reformierakond, EKRE ja Isamaa. “Meie oleme ainus erakond, kes on öelnud, et EKRE-ga me ühisesse valitsusse ei lähe. Samas on Reformierakond ja Isamaa hoidnud ukse lahti, mis on ohtlik tendents.