Põlissoomlaste rahvasaadik viskas Soome parlamendis “pommi”: võrdles Euroopa Liitu natsi-Saksamaaga

0
1106

Soome parlamendis toimunud ELi arengu-teemaline arutelu muutus tuliseks ja lõppes skandaalselt kui Põlissoomlaste erakonna liige Ville Tavio võrdles Euroopa Liitu natsi-Saksamaaga, edastab Helsingin Sanomat.

Tavio ütles oma sõnavõtus: “Huvitav on see, et tänases Soome poliitilises arutelus vahel tundub, et kuulud mingisse vähemusse, kui toetad Soome iseseisvust, kui toetad soomlaste rahvusriiki. Euroföderalistidest otsustajad ähvardavad Euroopa rahvaid. Föderalistid ähvardavad rahvusriike. Nad loovad Euroopa Liidust uudset Nõukogude Liitu. Nad loovad uut tüüpi natsi-Saksamaad. ELi globalism on lihtsalt uut tüüpi fašism. Vihakõnepolitsei töötab ja rahvastik vahetatakse välja. Soome rahvas ei hääletanud ELi ühinemise ajal sellisel kujul eksisteeriva liidu poolt.”

Tavio väljaütlemine pani kartiellierakondade juhtpoliitikud ahhetama ja ohhetama ning tõi kaasa üldise pahameele, häbenemise ja hukkamõistu (Soomes on omad “staarhukkamõistjad”), mistõttu pidi Tavio kaitseks välja astuma ja tema avaldust veidi siluma Põlissoomlaste esimees Jussi Halla-aho.

Halla-aho sõnul võib ELi võrdlemine natsi-Saksamaaga “olla tõesti liialdatud”, kuid “vähemalt sama ülepingutatud on ka nüüdisaja isamaalisuse ja immigratsioonikriitika võrdlemine natsismiga – või isegi natsismiks nimetamine. Kuid see tundub olevat igati ok.”