Poola riigikassa komitee juhataja: Saksamaa poliitika näitab, et kui Saksamaa ja Venemaa gaasihuvid on kaalul, ei ole Euroopa solidaarsuse jaoks enam kohta

0
689

Maciej Małecki, Poola Seimi saadik, ning energeetika ja riigikassa komitee juhataja:

  • Saksamaa poliitika näitab, et kui Saksamaa ja Venemaa gaasihuvid on kaalul, ei ole Euroopa solidaarsuse jaoks enam kohta, energia solidaarsusest ei ole lõhnagi. Läänepoolsete naaberriikide sõnul põhineb Euroopa solidaarsus tõsiasjal, et kui nad kutsusid Euroopasse islami migrante üüratul hulgal, siis peab Poola need migrandid enda juures heaks kiitma. (…) Kuid kui Saksamaa ja Venemaa saavad miljardeid eurosid kasu Kesk-ja Ida-Euroopa gaasimonopolist, siis pole solidaarsusest enam juttugi.

Ameerika Ühendriigid, on meie kõige tugevam ja kõige tõsisem liitlane selles küsimuses, koos riikide rühmaga, kes seisavad vastu Nord Streami suhtes. Lubage mul teile meelde tuletada, et siin grupis on muidugi Poola, Balti riigid, Ukraina, Rootsi, Slovakkia ja Ameerika Ühendriigid – need riigid mõistavad täiesti, mida tähendab piirkonnas Venemaa domineerimine. Energia, gaas on ainult selle domineerimise vahend, sest venelased ei taha tõepoolest gaasi lihtsalt müümist Venemaa ümbruses asuvatesse riikidesse, vaid kasutavad selleks, et säilitada Nõukogude Liidu kunagine valitsev seisund, mille kaotust endiselt leinab Vladimir Putin ja temaga seotud inimesed.

  • Meie “läänepoolsete” naaberriikide, nagu ka teiste Lääne-Euroopa riikide, “vana” liidu arvates on Euroopa solidaarsus see, et kui nad kutsusid Euroopasse islami migrantide lõputu rahvahulga, peab Poola need migrandi enda juurde heaks kiitma. See on Euroopa solidaarsus. Kuigi Poola neid ei kutsunud, ei kutsunud Poola neid Euroopasse ja Poola valitsus seab kõige tähtsamaks poolakate turvalisuse. Kuid kui Saksamaa ja Venemaa saavad lõigata miljardeid eurosid kasu gaasimonopoli loomisest Kesk-ja Ida-Euroopale, siis pole solidaarsusest juttu kusagil.
refereeris ja tõlkis: Taivo Sepp

Allikas: http://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-m-malecki-tam-gdzie-w-gre-wchodza-niemiecko-rosyjskie-interesy-gazowe-nie-ma-miejsca-na-solidarnosc-europejska-i-energetyczna/