Rahandusminister: meedia püüab aktsiisilangetusest jätta hapukurgihooajalist muljet

0
751

“Täna hakkasid kehtima uued alkoholi aktsiisimäärad ja paistab, et meedia, kelle jaoks oli tegemist varasemalt lemmikteemaga, püüab asjast hapukurgihooajast hoolimata kas üldse mitte rääkida või on valinud halvustava tooni. Umbes, et kellele seda ikka niiväga vaja on ja oleks võinud millestki olulisemast alustada ja üldse, kas olemegi selline joodikrahvas, kelle jaoks on kuuspaki pealt kokku hoitavad sendid elu ja surma küsimus,” kirjutab rahandusminister Martin Helme oma Facebooki seinal.

Mõistan muidugi, et sellise halustava tooni põhjuseks on ajakirjanike suutmatus talitseda oma vaenulikkust praeguse valitsuse suhtes, kuid tahaks siiski rõhutada nelja asja.

  • Esiteks, oma lubaduste kiire täitmine pole poliitikas kunagi väheoluline asi. Kõik erakonnad lubasid enne valimisi aktsiisi alla tuua, see läks ka koalitsioonileppesse sisse, minu meelest on see tähtis, et suutsime ühe olulise lubaduse kohe ka teoks teha. Oleme näidanud, et oleme sõnapidajad!
  • Teiseks, küsimus ei ole mõnekümnes sendis või mõnes euros, mida õllesõber oma poearvel näeb. Küsimus on agregeeritult kümnetes ja sadades miljonites eurodes, mis läksid Eesti majandusest välja ja jäid Eesti eelarvesse laekumata. See raha Eestile tagasi tuua on tähtis. Väga tähtis. Kui ei mõisteta üldist kasu Eestile, siis vast saavad inimesed aru, et selle rahaga saab täita meie ülejäänud valimislubadusi. Mulle on see väga tähtis!
  • Kolmandaks aitab alkoholiaktsiisi langetamine meil saada paremini prognoosida, mis hakkab juhtuma siis, kui me soovime täita oma ülejäänud aktsiisilangetuste lubadusi. Paari kuuga peaks hakkama selguma, milline saab maksumuudatuse mõju eelarvele olema. Olen igati nõus, et elekter, gaas ja diisel on erinevalt õlust-viinast inimestele möödapääsmatult vajalikud ja majandusele palju olulisemad. Kui saame kinnitust, et maksualandus ei too kaasa olulist eelarvelaekumiste kahju, siis sellevõrra on kergem veenda skeptikuid ja kriitikuid, kes ju nüüdki ei väsinud rääkimast, et kaupmees paneb vahe tasku ja eelarvesse tekib haigutav auk. Isegi, kui aktsiisilangetus ei too olulist eelarvelaekumiste kasvu vaid mõju on nullilähedane, tasub seda ikkagi teha, sest eelarvet kahjustamata on suurendatud inimeste ostujõudu ehk jõukust. Teiste nimetatud aktsiiside puhul lisaks veel ka antud ekspordile konkurentsieelis.
  • Ja lõpuks tahaks öelda, et kui alkoholiaktsiisi mõõdutundetult tõsteti, siis hakkasid maksud Lätti sõitma mitte ainult majanduslikul põhjusel, vaid see oli inimeste viis näidata oma suhtumist sellisele poliitikale, mis käsitleb inimesi lollide ja kuulekate lüpsilehmadena. Tänane maksualandus on selge kuulutus, et praegune valitsus on taolise suhtumise prügikasti visanud.