Raport: 90% Rootsis elavatest Maroko sisserändajatest, kes väidavad, et on alaealised, on tegelikult täiskasvanud

0
1567
Rootsi kiireim 14-aastane “saatjata lapspagulane”.

Uue raporti kohaselt on 90% Maroko sisserändajatest, kes on viimastel aastatel tulnud Rootsi “alaealiste” varjus, on tegelikult täiskasvanud.

Viimase seitsme aasta jooksul on Rootsis varjupaika taotlenud Marokost umbes 1800 saatjata “alaealist”. Maroko ja Rootsi valitsuse vahelise tiheda koostöö tõttu on varjupaigataotlejate arv langenud, teatab Rootsi ringhäälinguorganisatsioon SVT.

Need lapsed on kõik 12-aastased, sealhulgas 12-aastane “lapspagulane”, kes võitis jooksuvõistluse – finaalis tehtud foto. Foto: Gefleiffriidrott.se

Stockholmi sisserände- ja piirivalvurite grupihaldur Christian Frödén on kiitnud kahe riigi vahelist koostööd, sest Maroko politsei lubab oma kolleegidel Rootsist oma riigi sõrmejälgede andmebaasile juurdepääsu.

Kahe riigi vahelist koostööd kommenteerides ütles Frödén: „Kui leiame nende identiteedi, lahkuvad nad riigist ja liiguvad teistesse Euroopa linnadesse nagu Barcelona või Pariis. Nad ei taha, et politsei teaks, kes nad on, sest siis saab neid karistada ja Marokosse saata.”

Hiljutised arvud näitavad, et valdav enamus Maroko rändajatest, kes tulevad Rootsi ja väidavad end olevat lapsed – staatus, mis annab neile rohkem õigusi ja suuremat kaitset, siis on nad tegelikult täiskasvanud.

Möödunud aastal jõudis Rootsisse Ali nimega Maroko sisserändaja, kes väitis, et ta olevat vaid 16 aastat vana. Ametiasutused selgitasid hiljem, et ta oli tegelikult 22-aastane.

SVT-ga rääkides rääkis Ali ajakirjanikele, et teised rändajad olid talle öelnud, et tal on paremad võimalused saada Rootsi riigilt sotsiaaltoetusi, kui ta valetaks oma vanuse kohta.

Kuid pärast seda, kui ametivõimud tuvastasid Maroko sõrmejälgede andmebaasi kaudu, et ta oli täiskasvanud, jäeti ta pagulasstaatusest ilma ja ta hakkas tegelema kuritegevusega, et ennast elatada.

„Rootsis pole tulevikku. Ma tean, et Migratsiooniamet ütleb, et mul ei ole õigust siin riigis olla ja et ma pean Rootsist lahkuma,” ütles Ali.

Ta ütles ka ajakirjanikele, et ta kaalub Rootsi lahkumist Belgiasse, ning ta väidab, et tal on sealsed kontaktid, mis võimaldavad tal ennast elatada, müües narkootikume. Samas lisas ta, et tal praegu ei ole sellist raha, et sinna  bussipiletit osta.

Rootsi ei ole ainus riik Euroopa Liidus, mille ametivõimud teevad Maroko politseiga aktiivselt koostööd, et välja selgitada täiskasvanud sisserändajad, kes väidavad olevat alaealised.

Eelmisel aastal arreteeris politsei Prantsusmaal 1500 Maroko sisserändajat, kes tegutsesid kuritegelikus organisatsioonis. Prantsuse ametivõimud saatsid kuus meest riigist välja.

Allikas: Voice of Europe