Reformierakond nõuab Eesti lippude eemaldamist Riigikogu saalist

0
2287

Riigikogu oravafraktsioon tegi teisipäeval Riigikogu juhatusele avalduse, protestides nelja Eesti lipu vastu Valges saalis.

“Kahetsusega avastasime, et Eesti Euroopa Liidu liikmelisuse 15. aastapäeva eel, on Riigikogu Valgest saalist kadunud seni Eesti lippude kõrval seisnud Euroopa Liidu lipud,” seisab fraktsiooni asejuhi Keit Pentus-Rosimannuse allkirjaga avalduses.

“Riigikogu on Eesti Vabariigi esindushoone, kus toimuvad üritused ja sündmused on kooskõlas Euroopa väärtustega. Lipu välja viskamine esindussaalist ei ole igapäevane ruumikujundus, sellel on sümboolne tähendus ja sümbolitega ei käida ringi kergekäeliselt. Märgid loevad,” jätkatakse avalduses. “Reformierakonna fraktsioon teeb ettepaneku Riigikogu juhatusel taastada paari päeva tagune olukord, et Valges saalis seisaks taas kõrvuti Euroopa Liidu lipp ja Eesti Vabariigi lipp.”

Esiteks, Riigikogus toimuv seadusandlus ja üritused on esmajärjekorras suveräänse Eesti Vabariigi tegemised, nagu on ka parlament ise sellesama riigi, mitte EL-i rahvaesindajate koda. Märgid tõesti loevad ja riigilipud on Eesti märgid.

Teiseks, polnud mingit lipu väljaviskamist, vaid nende väljakandmine pärast teatud põhjuste äralangemist. Sümboolne tähendus oli Euroopa Liidu lippudel EL-i eesistumise ajal ajal. Või nagu selgitab Riigikogu esimees Henn Põlluaas:

“Kakskümmend kuus aastat lehvisid seal ainult Eesti lipud. Seoses Eesti eesistumisega Euroopa Liidus 2017. aastal paigutati Valgesse saali ka Euroopa Liidu lipud. Nüüd on eesistumine lõppenud. Miks ei toodud tagasi äraviidud EV lippe ja jäeti EL lipud kauemaks lehvima, tuleb küsida kelleltki teiselt.”

Henn Põlluaas selgitas lisaks, et kuna Riigikogu 100. aastapäeva üritused on meie omariikluse (taas mitte EL-i) pidu, siis andis ta selle meie parlamentarismi ja demokraatia üliolulise tähtpäeva puhul korralduse paigaldada esmaspäevast 23. aprillist Valgesse saali EL-i lippude asemel taas ainult Eesti Vabariigi sini-must-valged rahvuslipud.

“Kui Riigikogus toimub mõni oluline EL üritus või tähtsate külaliste visiit, siis pannakse nende auks ja selleks puhuks alati lehvima ka vastav lipp, sh vajadusel ka EL lipp. See on kauaaegne ja kaunis traditsioon, millega kavatseme kindlasti jätkata ka edaspidi,” kinnitas Henn Põlluaas.

1. mail möödus küll 15 aastat Eesti ühinemisest Euroopa Liiduga, kuid vastavaid üritusi Valges saalis ei toimunud.

Reformierakond üritab igati tõestada oma  “iga hinna eest”-eurotruudust, sest nad on Brüsseli sulased. EKRE näeb osalemist rahvusriikide Euroopa Liidus kui võrdsete koostööd ja ei kipu seetõttu ennast vasalli kombel isanda värvidesse riietama. Nüüd aga ei sobi reformierakondlastele eestluse kinnistumine meie endi parlamendis – nad tahaks sealgi isandate sundi eest leida.

Euroopa Liit on olemuselt majandusliit. Me oleme ka NATO sõjalise liidu liige, aga nende lippu ei soovita keegi alaliselt sinna panna. Me oleme ka ÜRO kui maailmaorganisatsiooni liige. Küll neid lippe saab näha siis, kui Riigikogu külastavad NATO või ÜRO esindajad.

Reformierakond räägib taas euroopalikest väärtustest. Millised need on? Ungari, Poola, Austria ja Itaalia on samuti EL-i liikmed, aga Reformierakonna poliitikud sõimavad neid, ja oravate eurosaadikud hääletavad EP-s nende riikide karistamise poolt. Kardetavasti on Ungaril euroopalikest väärtustest täiesti teistsugune arusaam kui Junckeri lakeidest poliitoravatel. RE arusaam neist väärtustest ei ole ega saagi olla kõigile kohustuslik!

Allikas: Uueduudised.ee

Kommenteeri

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia

Palume hoiduda kommentaaridest, mis sisaldavad sõimu, ropendamist, laimu, solvanguid, mõnitamist, mõttetusi ja halvustamist.

(!) NB! (!)

  • Iga kommenteerija vastutab oma kommentaari sisu ees.
  • Teata kindlasti toimetusele sobimatust kommentaarist
  • Rahvuslane.ee ise ei toimeta kommentaare. Artiklile lisatud kommentaari eest vastutab kommentaari autor, kes on ühtlasi ka selle kommentaari avaldaja.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta ühegi kasutaja poolt lisatud kommentaari ega selle sisu eest.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta oma kodulehel olevate lugejakommentaaride sisu ja õigsuse eest, kuid omab õigust vajadusel need kustutada.