Reigo Viirsalu: “Kuidas ma Eesti politseile leinakimbu maha müüsin.”

0
2240
Foto: Reigo Viirsalu

Kuidas ma Eesti politseile leinakimbu maha müüsin.

Tänane aktsioon “Kõigile punasõdurite poolt vägistatud naistele” päädis sellega, et rongkäigu lõpus pronkssõduri poole liikudes tulid minu juurde erariietes politseinikud ja asusid vestlema. Avaldasid arvamust, et ma ei peaks Eesti lipuga pronkssõduri juurde minema, et nad tulevad kaasa ja aitavad kimbu pronkssõduri juurde asetada. Panin lipu kokku, kuid siis lugesid nad kimbul olevat linti (“Kõigile punasõdurite poolt vägistatud naistele”) ja see osutus probleemiks. Ütlesid, et kohe kimpu panna ei saa, tuleks oodata. Siis püüdsid nad mind veenda, et pole mõtet seda üldse sinna viia. Kohale tuli ka vormiriietes välijuht, kes oli pidevalt kellegagi telefoni teel ühenduses. Ütles, et see on prokurör. Tuli käsk, et enne korraldusi ei või kuhugi liikuda. Telefoni teel anti teada, et sõnum (“Kõigile punasõdurite poolt vägistatud naistele”) leinakimbul on vihakõne ja seda ei saa pronkssõduri juurde viia. Politseinikud tegid ettepaneku, et maksavad leinakimbu kinni, pakkusid rohkemgi kui see maksis. Ma võtsin kimbu hinna ja lasin ennast politseiautos koju viia. Mõnes mõttes alla andmine, kuid argumenteerides tundus see kompromisslahendus sel hetkel mõistlik.

Mis ma targemaks sain?

Vaatamata rongkäigu kogunemisel kuuldud enda suunas hüütud sõimule “Natsionalist!”, “Fašist!”, “Pridurok, bljäd”, ei püüdnud keegi otseselt kallale tungida. Seda takistas ka koht, kus ma olin, kõrgem betooneend. Inimesi ei olnud rohkem ega vähem kui 2016 aastal, kui viimati seda fenomeni kaemas käisin. Ma päris pronkssõduri juures ei käinud, seega ei teagi, mis seal toimus. Politseinikud rääkisid alkoholijoobes inimestest, kes siiski korda ei riku.

Eesti politsei oli väga viisakas ja asjalik. Selle “vihakõne” osas diskuteerimisel olid nende argumendid küll absurdsed, kuid see polegi nende asi filosofeerida, nemad täidavad käsku. Väga selgelt oli tunda politseinike eestimeelsus ja toetus minu ettevõtmisele. Usun, et leidsime koos optimaalse lahenduse ja hunt söönud, lambad terved! Või mis sina arvad?

Autor: Reigo Viirsalu

Saime autorilt loa tema postituse avaldamiseks