REPLIIK | Harri Kingo: Tänane “Ringvaade” ETV-s valetas

0
2434

Saates oli silmatorkav viga – nii silmatorkav, et näis, et see tehti meelega.

Nimelt ütles Mart Helme oma telefoniintervjuus, et ta lammutab selle demokraatia maha, mis meil siin ja täna kehtib. Sellele vastuseks seletas Veidemann, et laulva revolutsiooni demokraatia oli see tõeline rahvademokraatia. Näidati vanu kaadreid tollest ajast. Saatelõigust jäi mulje, nagu tahaks Mart Helme just seda algset, spontaanset ja tõelist demokraatiat hävitada. Või siis, et meil kehtib too algne ja puhas demoktaaria ka praegu. Ja et vaid kurjategija saab selle vastu olla ja seda lammutama hakata.

See on ehe vale, kuidas seda Veidemanni juttu ta ise või keegi teine ka ei mõistaks. Nii ehe, et valus oli kuulata.

Ma ei hakka tsitaate otsima, aga oli väga selge, et Mart Helme jaoks oli laulva revolutsiooni aja spontaanne rahvademokraatia midagi täiseti muud kui on see pseudo, milleks see algne ja puhas demokraatia on meie riigis tänaseks moondunud. Ja et just see pseudo tuleb siin ja täna teha maatasa. Sest see ei kõlba. Sest see on võlts. Läbinisti korruptiivne. Samastada seda tänast demokraatia paroodiat omaaegse laulva revolutsiooni aja rahvademokraatiaga – noh, see on ikka otsene karjuv vale.

Ma ootasin, et Muttika sekkub ja täpsustab. Korrigeerib. Küsib üle. Aga ei. Nii stuudios ka jutud jäid. Muttika ei korrigeerinud Veidemanni. Nende kahe jaoks oli kõik väga õige ja korras – Mart Helmest oli ilusas üksmeeles kuritegelik monstrum maailtud.

Võtsin teadmiseks – nii meisse otse Rahvusringäälingust (!) valet süstitaksegi.