Rootsi linn soovib kohvitassi ja võileibadega kuritegevus peatada

0
1094

Kaubanduskeskus Nordstan on pikka aega olnud kuritegelike sisserändajate jõukude kogumiskohaks. Samhällsnytt kajastab uudist, et see peaks nüüd lõppema. 

Sotsiaal- ja õiguskaitseorganid kavatsevad osta kohvibussi, kus kriminaalsete noorukitele pakutakse tass kohvi – nende tavapärase tegevuse – röövimine, vargus ja uimastitega kauplemise asemikuna.

Lisaks kohvi andmisele toimub ka bussis kuritegelike sisserändajate nõustamine.

Buss töötab peamiselt nädalavahetustel (õhtuti ja öösel) mitmetes Göteborgis asuvatetes “räpastes kohtades”.

Kohvibuss – Foto: Skyddsvärnet

Üks projekti asutajatest, Emma Forsyth, ütles, et projekti taga on rahulikud inimesed – kuuma tassi kohvi ja võileib muudavad inimese elu.

Mõned jõugud koosnevad nn Maroko tänavalastest, kes elavad ebaseaduslikult riigis. Pärast seda, kui nad on kohvi ja võileiba serveerinud, pakutakse neile kodutute kirikus öö veetmise võimalust.

“See on banaalne (labane),” ütleb Emma Forsyth, eeldades, et projektil on tõenäoliselt kriitikat palju, sest paljud usuvad, et kuritegevust peaks lahendada politsei, ning ebaseaduslikud sisserändajad tuleb riigist välja saata. “Meie projekt on lihtne ja tõhus.”

Lotta Mosander, kes vastutab Nordstari julgeolekutööde koordineerimise eest, nõustub Emma Forsythiga.

Kuid samas on ta sunnitud tunnistama, et politsei on viimasel ajal teinud suuri jõupingutusi Nordstani puhastamiseks – ja see on teinud koha veidi rahulikumaks ja turvalisemaks.

Siiski on veel palju kuritegevust. Seetõttu on vaja kohvi bussi, ütles ta. Sarnased projektid, mida on varem tehtud Stockholmis ja Malmös, ei andnud aga positiivseid tulemusi.

Teised samasse kategooriasse kuuluvad projektid – nt “ärge puudutage mind” – on samuti ebaõnnestunud või muutunud vähe või siis üldse mitte.

ALLIKAS:

Swedish city wants to stop gang crime with coffee and sandwiches

The shopping mall Nordstan has long been a gathering place for criminal migrant gangs. That is, however, about to end, Samhällsnytt reports.

Gängkriminaliteten i Göteborg ska stoppas – med kaffe och smörgås

Nordstan har under lång tid varit en samlingsplats för vad Göteborgs-Posten beskriver som “människor med social problematik och ungdomar i riskzonen” men som invånarna i staden mer rättframt kalla kriminella invandrargäng. Nu ska det emellertid bli stopp för deras framfart.