Rootsi politsei kutsub seadusandjaid üles kriminaliseerima “terroristlik propaganda”

0
670

Säpo juht kutsub valitsust üles seadust muutma, et terrorismiga seotud propaganda omamist ja levitamist muuta kuriteoks.

Rootsi julgeolekupolitsei (Säpo) juht Friberg kinnitas SVT uudisteagentuurile, et politsei avastab viimasel ajal tavapäraselt rohkem radikaalse islami terrorismi propagandat, ning seda omavad äärmuslasi värbajad ja terrorismis kahtlustavad inimesed, samuti on nende käes materjale, mis juhendab, kuidas õpetada välja potentsiaalseid terroriste ja kuidas täide viia kõige tõhusamalt terroriakte.

Friberg ütles, et “peaaegu kõigis Rootsi terrorismivastastes juhtumites leiame videosid ja pilte, millel on äärmiselt tõsised vägivallateod ja jõhkrad hukkamised. Materjale toodetakse uute terroristide värbamiseks, ning vägivallategusid pildis ja videos tehakse praeguste  pooldajate veendumuste tugevdamiseks.”

Politseiülem rõhutas 2016. aastal kahe Göteborgi mehe juhtumit, kes olid mõlemad mõistetud süüdi Lähis-Ida terroriaktides. Friberg sõnas, et selles juhtumis on kindlad tõendid, milleks on nende enda toodetud videomaterjal.

Friberg on kindel, et “kui politseil lubatakse vahistada selliseid materjale omavaid isikuid, annaks see Rootsi kohtusüsteemile rohkem õigusi, et süüdistada inimesi, kes on juba radikaliseerunud, ning kes on niigi riigi terroristide nimekirjas.”

Samuti väidab ta, et “seaduste kehtestamine, mis kriminaliseeriks terroristliku propaganda omamise ja vaatamise, nagu ka lapspornograafiaga seotud õigusaktid, võiksid radikaliseerumist oluliselt piirata.”

Rootsi kirjanik, politoloog ja õppejõud Per Magnus Ranstorp, kes on kirjutanud laialdaselt sõjalistest islamiliikumistest, nagu Al-Qaida, Hezbollah ja Hamas, tema sõnul on Rootsi seadused terroristliku rühma kuulumise kohta täiesti ebapädevad. Selle aasta alguses väitis Ranstorp, et “Rootsi peaks vastu võtma karmid seadused, mis on sarnased Norraga, mis lubab islamistidele süüdistuse esitada, kui nad riiki naasevad.”

Kuna Iraagi ja Süüria islamiriigi kalifaat hävitati lõplikult 2019. aasta kevadel, on mitmed terrorirühmitusega seotud rootslased tagasi riiki tulnud.

Käesoleva aasta veebruaris avaldasime TV4 murettekitava uudise, et terroriorganisatsiooni  liikmed, kes on Rootsisse tagasi pöördunud, on alustanud maa-aluste mošeede rajamist Malmö linnas, mida nad kasutavad uute radikaalsete liikmete värbamiseks.

Allikas: Voice of Europe