SAUDI ARAABIA SAI ÄPPI NAISTE JÄLGIMISEKS

0
1050

SAUDI ARAABIA SAI ÄPPI NAISTE JÄLGIMISEKS:
Kahte USA tehnoloogiagiganti süüdistatakse “soolise apartheidi” tugevdamises, pakkudes Saudi Araabia valitsuse poolt välja töötatud rakendust Absher, mis muuhulgas võimaldab takistada naistel riigist lahkuda.

Saudi Araabias on naised ikka veel nüüdki 2019. aastal sunnitud küsima oma abikaasalt luba passi saamiseks, pangakonto avamiseks, ettevõtte alustamiseks, aga ka riigist lahkumiseks. Maailma Majandusfoorumi uuringu kohaselt on see riik Süüria või Jeemeni ees üks kõige ebavõrdsemaid riike soolise võrdõiguslikkuse küsimuses Lähis-Idas. Isegi digitaalsel tasandil on see ebavõrdsus samuti reaalsus. Saudi valitsus laskis käibele äppi: Absher (araabia keeles “jutlustaja”), mis võimaldab hallata eemalt haldusprotseduure (näiteks uuendada juhiluba, maksta parkimiskohtade eest), aga ka … naise või tema tütre jälgimiseks. See on saadaval Google’i ja Apple’i rakenduste kauplustes. Apple App Store’is on näiteks võimalik lugeda selliseid kommentaare äppi kohta nagu: “suurepärane võimalus oma naise jälgimiseks, lihtne teada, kus ta on ja kuhu ta läks.”
Jälgimissüsteem.

Et see kasutusele võtta, vajab rakendus üsna lihtsat protseduuri. Piisab sellest, kui mehest eestkostja registreerib naise passi numbri, et jälgida tema liikumist. Seega võimaldab see naise riigist väljumisloa heaks kiita või tühistada mõne klõpsuga….

Tõlkis: Taivo Sepp