Soome ja Rootsi arenguabi kadus Sambia Põllumajandusorganisatsiooni tegevjuhi taskutesse

0
665

Aasta tagasi sai Soome suursaadik Timo Olkkonen anonüümse kirja. Kirjas öeldi, et Soome poolt Sambia Põllumajandusorganisatsioonile (ZNFU) makstud arenguabi oli kadunud organisatsiooni tegevdirektori taskutesse.

MOT ja Rootsi TV uurimisprogramm Uppdrag Granskning on teinud koostööd, et välja selgitada, milline on arenguabi skandaali tegelikud asjaolud. Uurimine näitab, et organisatsiooni tegevdirektor on kasutanud omavoliliselt arenguabi eelarvet, nagu oma isikliku raha. Ta on tõstnud oma kuupalka 29 000 dollarini, ning ainuüksi 2014. aastal kadus kaks miljonit eurot organisatsiooni raamatupidamisest.

Endine ZNFU töötaja ütleb MOT-ile: „Põllumajandustootjatele mõeldud raha läks muuks otstarbeks. Peaaegu igal nädalavahetusel võttis ta (tegevdirektor) kassast enda kätte 5000 dollarit.”

MOTi taotlusel on endine suursaadik ja arenguabi diplomaat Matti Kääriäinen analüüsinud kahte Zambia põllumajandusorganisatsiooni auditeerimisaruannet.

Kääriäinen ütleb, et tegevjuhi Ndamboni palk on arusaamatu. „See on üsna šokeeriv. Kui see oleks seotud Soomega… me räägime miljonitest eurodest kuus. See erinevus on nii vapustav. See on tõesti hull maksma. ”

Kääriäinen lisab: „Meie peamine arengukoostöö saaja kuulub korruptsiooni kõikidesse kategooria punktidesse. Haldussüsteemid ja kontrollisüsteemid on nii nõrgad, et korruptsioon on organisatsioonis olemas ja see toimib seal. Mida rohkem raha on, seda suuremad summad loomulikult kaovad.”

Tegelikult on Sambia põllumajandusorganisatsiooni rahastanud Soome ja Rootsi arenguabifondid. Alates 2009. aastast on Soome organisatsioonile maksnud üheksa miljonit eurot. Aastatel 2014–2017 on Soome võtnud kohustuse maksta kaks miljonit eurot aastas. Nüüd on toetus külmutatud.

Allikas: Yle Uutiset