Sotsialistist vallavanem tekitas eelarvesse sihiliku puudujäägi

0
345

Kunstliku piiride nihutamise käigus liitusid Järvamaal Türi vald, Väätsa vald ja Käru vald. Pärast liitumist ilmnes, et sotsialist Lauri Läänemetsa juhitud Väätsa vald on rahast lage. Türi valla finantsjuhi sõnul haigutas Väätsa valla kontol armetu tühjus. Kui kõik arved ära maksta, siis palgapäevaks enam raha pole. Sotsialistist eksvallavanem soovitas suurvalla uutel juhtidel seepeale laenu võtta. 

Türi valla finantsjuht Aime Roosioja teatas novembri vallavolikogu istungil, et endise Väätsa valla kontol ei jätku raha. Roosioja selgitas, et kui ta kõik laekuvad arved kohe ära maksaks, siis ei jääks kontole raha nii palju, et aasta lõpus töötajatele palka maksta, kirjutas Järva Teataja. Kaks nädalat tagasi, kui Roosioja volikogule Väätsa valla olukorrast teada andis, oli kontol 42 000 eurot, kuid palgakulu on 55 000 eurot ja maksmata arveid summas 25 000 eurot. Ta lisas, et raha laekub ka juurde, kuid kindlasti mitte nii palju, et kõik kulud saaksid sellega kaetud.

Roosioja märkis, et vastavalt Väätsa vallavolikogu otsusele saaks ta kasutada 100 000 euro ulatuses arvelduskrediiti, kuid seegi tuleks aasta lõpuks tagasi maksta. Muidu tuleb arvelduskrediit võlaks ümber vormistada, kuid Väätsa vallal on niigi suur võlakoormus. “Eelarves on umbes 30 000 euro eest õhku sees. See tähendab, et kulutusi on tänavu selle summa eest tehtud rohkem, kui on tulusid. Puudujääk oli juba juunis näha, kuid Väätsa vallavalitsus ei võtnud midagi ette, kuigi teavitasin vallavanemat sellest nii juunis kui ka septembris kui lisaeelarveid tehti,” kirjeldas finantsjuht. Ta lisas, et rahapuudus tekkis sihiliku tegevuse tulemusel.

Türi vallavolikogus EKRE-t esindav Elar Niglas tunnustas Türi valla finantsjuhi käitumist. “Tänaseks on vastu võetud otsus, et puudujääk kaetakse Türi valla ühinemistoetusest. Arvestades, et Türi valda on ees ootamas suured ehitusprojektid, nende hulgas Türi spordihoone, põhikooli ja tervisekeskuse ehitus, ei oleks mõistlik laenukoormust veelgi suuremaks ajada. Teatavasti nõuavad antud projektid niigi suurt omaosalust, mille katmiseks planeeritakse võtta kolme miljoni euro ulatuses laenu,” selgitas Niglas.

Väätsa vallavalitsuse tegudega ei saa Niglase hinnangul põhimõtteliselt nõustuda, sest kuigi puudujääki võis näha juba suvel, ei võtnud vallavalitsus midagi ette. “Taolist eelarveplaneerimist, kus üks hetk võib tekkida olukord, kus töötajatele ei ole võimalik palka maksta on keeruline mõista ja veel keerulisem toetada. Mõistlik oleks olnud antud olukorda arutada koos ühinevate vallavalitsustega, et ära hoida taolist halba üllatust,” nentis Niglas.

“Väätsa vallavolikogu on langetanud otsuse, et võib investeeringute rahastuseks krediiti võtta ja väikeses vallas ei saagi muidu midagi ehitada,” selgitas rehepappi teinud Väätsa endine vallavanem, Türi vallavolikogu nüüdne liige.

Samuti ei mõista Läänemets, miks ei taha praegused Türi valla juhid krediiti kasutada, milleks on endine Väätsa vallavolikogu loa andnud. Läänemets oli seda meelt, et kui Türi valda juhiks tema oma meeskonnaga, poleks rahapuuduse probleemi tekkinud.

Allikas: Uueduudised.ee