Sotsid võitsid valimised, aga valitsuse võivad moodustada hoopis parempoolsed

0
994
Foto: Väljavõte (https://valresultat.svt.se/2018/10000.html) lehelt

Rootsis toimusid eile üldvalimisi, kus esimeste kohtade nimel võitlesid Sotsiaaldemokraatlik Partei, Mõõdukas Koonderakond ehk moderaadid ja Rootsi Demokraadid.

Hetkel on loetud 5999 ringkonda (6004 ringkonnast), niiet võime teieni tuua tulemused, sest 5 ringkonda enam midagi ei muuda.

Valimised on võitnud Sotsiaaldemokraadid (28,4% häältest). Teisel kohal olevad Moderaadid on saanud 19,8% ja kolmandal kohal olevad Rootsi Demokraadid on saanud 17,6%:

 1. Sotsiaaldemokraadid 28,4%
 2. Mõõdukad 19,8%
 3. Rootsi Demokraadid 17,6%
 4. Keskerakond 8,6%
 5. Vasak 7,9%
 6. Kristlikud Demokraadid 6,4%
 7. Liberaalid 5,5%
 8. Rohelised 4,3%
 9. Ilma mandaadita (muud erakonnad ja üksikkanditaadid) 1,4%

Valimisaktiivsuseks on loetud 84.4 protsenti.

Tulemusi näeb siit!

Sotsiaaldemokraatidele juht Stefan Löfven on enda sõnul valmis jätkama koalitsioonis rohelistega, mida on valitsusväliselt toetanud ka Vasakpartei. 3 erakonna koalitsiooniks jääb aga hääli puudu. See aga tähendab seda, et Rootsis kukkus vasakpoolne valitsus, ning kui sotsid soovivad koalitsiooni moodustada, siis peavad nad kaasama ka kedagi parempoolsetest.

KÕIK POLE VEEL KADUNUD

Paremalliansil (mida juhtivad Moderaadid) on aga siiski võimalus valitsus moodustada, sest kui lugeda kokku (moderaadid, Rootsi Demokraadid, Keskerakond ja Kristlikud Demokraadid), siis saame 52,4% ehk enamuse.

Lähipäevadel toimuvad valitsuse moodustamise kõnelused toovad rohkem selgust. Üks on aga kindel: ajalooliselt parima tulemuse teinud Rootsi Demokraadid on siin, et jääda ja domineerivad poliitilisel mänguplatsil ka siis, kui nad valitsusse ei kaasata.

Juba see, et nad suutsid enda kätte haarata tänavuste valimiste põhiküsimused sisserände, lõimumise ja kuritegevuse kohta näitab, et teised erakonnad peavad reageerima nende väljaöeldud seisukohtadele, mitte ei saa mängureegleid ise kehtestada.

SVT küsitluse tulemusena:

 • tahab 23 protsenti rahvastikust valitsust, kuhu on kaasatud Rootsi Demokraadid. See mõte on vastumeelt mõlemale suurele erakonnale.
 • 18 protsenti tahab koalitsiooni Sotsiaaldemokraatide ja Moderaatide vahel.

Valresultat för Riksdagsvalet: Sverige

På denna sida kan du följa valresultatrapporteringen för Riksdagsvalet: Sverige.

Otseblogi: küsitlused petsid Rootsi Demokraatide ootusi

Rootsis peetakse täna üldvalimised, kus esimeste kohtade nimel võitlevad vasaktsentristlik Sotsiaaldemokraatlik Partei, liberaalkonservatiivne Mõõdukas Koonderakond ehk moderaadid ja parempopulistlik Rootsi Demokraadid.