Supo: ISISe-lapsed võivad olla ka Soomele julgeolekuoht  

0
673

Supo avaldatud julgeolekupoliitika raporti järgi on Isis-võitlejate lapsed pikas perspektiivis potentsiaalne julgeolekuoht Soomele.

„Lapsed on olnud konfliktipiirkonnas väga rasketes tingimustes ning nad on üles kasvanud vägivalla ja propagandaga. Aeg võib olla ka neile endile ohtlik, kui Soome ühiskonda integreerumine ebaõnnestub. On tõenäoline, et lapsed vajavad pikaajalist tuge ja abi,” ütleb Supo kommunikatsioonispetsialist Minna Passi.

Supo usub, et on tõenäoline, et ISISe naised hakkavad üksteisega ühendust võtma ja saavad osa (taastavad) juba loodud jihadistliku maailma.

Soome julgeolekupolitsei andmetel on Süürias asuval Al-Holi kõrbelaagris igas vanuses soomlastest lapsi (üks vanem on soomlane), alates imikutest teismelisteni. Kui laps naaseb Soome, kas tema vanus on julgeolekuohu seisukohalt oluline? Kas alaealine täiskasvanu ikka jõudev nooruk on oht riigi julgeolekule?

„Iga inimest hinnatakse individuaalselt. Loomulikult on see ka vanuse küsimus, kas see on laps või teismeline, keda on juba kriminaalvastutusele võetud,” ütleb Passi.

Mais teatati, et Süürias on kurdi võitlejate kontrolli all kokku 11 soome naist ja 33 last.

Mais kirjutas Helsingin Sanomat Soome naiste Süüriasse lahkumisest. Sel ajal arreteeriti Süürias seitse Soome naist ja mitmeid lapsi.