Taani esitas täieliku varjupaigaplaani kuni aastani 2025

0
1640

Taani suurim parempoolne partei, Taani Rahvapartei (DF) on esitanud plaani varjupaiga täielikuks peatamiseks kuni 2025. aastani.

Nende sõnul vähendab viie aasta pikkune sisserände paus kuni 4000 sisserändajat aastas, säästes samas kuni 300 miljonit dollarit.

Kui DF-i ettepanek läbi läheb, siis Saksamaa ja Rootsi kaudu Taanisse tulevad varjupaigataotlejad saadetakse piiri pealt tagasi ja palutakse taotleda varjupaika neis riikides, mida nad juba on läbinud. Kui nad otsustavad endiselt, et soovitakse Taanis saada varjupaika, siis saadetakse sund korras tagasi.

„Me ei taha, et lähiaastatel otsitakse varjupaika Taanis. See tähendab, et kui jõuate Taani piirini rahumeelsest riigist, tavaliselt Saksamaalt, siis tuleb sul Saksamaal varjupaika taotleda,” selgitas Taani Rahvapartei esimees Kristian Thulesen Dahl Taani Raadios.

Tema sõnul ei takista pagulaste konventsioon Taanil saata inimesi ohutuks peetavatesse riikidesse. Seetõttu kasutab Taani edaspidi piirikontrolli, et sisserändajad sundida tagasi  pöörduma ja paluda neil jääda Saksamaale.

„Küsimus on selles, kui palju inimesi soovib üldse Taanis varjupaika taotleda, kui nad teavad, et me nad ikkagi tagasi saadame,” selgitas Thulesen Dahl.

Thulesen Dahli sõnul ei riku see ettepanek, ei Schengeni lepingut ega Dublini määrust. Ta uskus, et Dublini süsteem, mille kohaselt esimene riik, kuhu varjupaigataotleja siseneb, on tavaliselt nende juhtumite eest vastutav, on viimastel aastatel “lagunenud”.

Taani Rahvapartei hinnangul on varjupaiga peatamise tulemusel igal aastal Taanis 4 000 sisserändajat vähem, lisades, et täiendavalt säästetakse sellega 2 miljardit Taani krooni (300 miljonit dollarit).

Selle summa kasutamiseks teeb DF ettepaneku eraldada 1,5 miljardi Taani krooni (220 miljonit dollarit) pensionihüvitistele ja tõsta pension 11 000 Taani krooni võrra (1650 USA dollarit), ülejäänud osa kasutatakse naaberriikides sisserändajate vastuvõtmise abistamiseks.

„Me teame, et see maksab raha, kuid sellega on seotud boonus. Me säästame sisserändajate pealt palju raha ja siis saame suurendada Taani jõupingutusi naaberriikides, nii et me aitame lõpuks palju rohkem abivajajaid,” ütles Thulesen Dahl.

Allikas: Voice of Europe