Terrorirünnakus jala kaotanud naine visatakse Rootsist koos tütrega välja

0
1659

Ukrainast pärit 39-aastane naine Iryna kaotas jala 2017. aastal terrorirünnakus Stockholmis, tal on 14 aastane tütar ja nüüd teatab migratsiooniamet, et ta peab lahkuma riigist nelja nädala jooksul.

Iryna oli 7. aprillil 2017 Stockholmis Åhlénsi linnas. Ta oli seal, et osta oma tütre Sofiale võtmehoidjat. Kahjuks ristus tema tee täiskiirusel sõitnud veokiga. Tema vigastused olid nii tõsised, et arstidel ei jäänud muud üle, kui tema parem jalg amputeerida.

Nüüd saadetakse ta Rootsist välja, sest talle ei anta alalist elamisluba. Esmaspäeval sai ta lõpliku otsuse, et Migratsioonikohus ei rahuldanud tema apellatsioonkaebust, ning ta peab riigist lahkuma 4 nädala jooksul.

“Ma olen täiesti meeleheitel”

“Tunnen end täiesti kohutavalt, ma olen täiesti lootusetu. Otsus purustab mu maailma, tunnen end väga halvasti,” ütleb Iryna pärast otsuse teadasaamist.

“Mul on traumajärgsed sümptomid ja depressioon. Mul on vaja arste, psühholooge, ravimeid.” Iryna ei tea, kuidas seda teha Ukrainas.

Pärast jala kaotamist käib Iryna proteesiga, ning ta ütleb, et tal on nii füüsilisi kui vaimseid probleeme. 

“Minu tütar Sofia on täiesti šokeeritud. Ta on palju sõpru siin Rootsis. Tütar ütles, et kõik sõbrad on hetkel suvepuhkusel ja tulevad tagasi augustis, nii et tal ei ole aega nendega enne lahkumist hüvasti jätta,” räägib Iryna.

Tunnistas Akilovi vastu

Ta on taotlenud elamisluba mitu korda, kuid ei ole ükski kord seda saanud. Ta sai esmakordselt ajutise elamisloa, et tunnistada terroristi Rakhmat Akilovi kohtuprotsessis.

Aga kui kohtuprotsess lõppes ja Akilov mõisteti süüdi, ei saanud ta enam elamisloa pikendamist.

Iryna advokaat Henrik Hoffman ütleb, et see on “väga kahetsusväärne”. Ta selgitab, et Migratsiooniamet ütles kõigepealt ei, kuna Migratsioonikohus ja nüüd viimane Migratsioonikohus on keeldunud varasemate otsuste läbivaatamisest.

Võib-olla saab abi valitsuselt?

Peaminister Löfven lubas toona, et riik kannab Iryna eest hoolt.

“Võimalik, et valitsus saab midagi teha, isegi siis, kui nad ei saa ametlikult sekkuda. Stefan Löfven on varem kohtunud Irynaga haiglas, võib-olla saab valitsus asju suunata, et kohus oma otsust uuesti läbi vaataks,” ütleb Henrik Hoffman.

“Löfven oli minu juures. Ta oli väga sõbralik ja ütles, et kõik saab korda, ning et riik aitab teda,” rääkis Iryna.

Löfven ei taha juhtumit kommenteerida

Stefan Löfven ei soovi juhtumit kommenteerida.

“See on üksikjuhtum, peaministril ei ole võimalust kommenteerida. Kui kommentaari on vaja, siis annab selle peaministri kohusetäitja,” ütleb Stefan Löfveni riigisekretär Gösta Brunnander, kes viitab justiits- ja migratsiooniministrile Morgan Johanssonile.

Samuti ei taha Morgan Johansson kommenteerida.

“Me ei kommenteeri väljasaatmise juhtumeid. See on Migratsiooniameti ülesanne, kes on vastutav asutus,” ütles Morgan Johanssoni pressisekretär Adriana Haxhimustafa.

Advokaatide sõnul sisaldab Rootsi põhiseadus, klauslit, mis võimaldab valitsusel “armu andmise läbi” muuta otsuseid, lubades seega Iryna jääda. 

Küsimuses, kas valitsus kaalub sellist meedet, viitab Stefan Löfveni pressiesindaja justiits- ja migratsiooniministrile Morgan Johanssonile, kes ei ole sellele küsimusele endiselt vastanud.

Allikas: Expressen.se