Türgi ähvardab ELiga rändelepingu lõpetada, kui Türgil keelatakse vaba juurdepääs Schengeni alale

0
320

Türgi ähvardab peatada ELiga sõlmitud ühtse rändelepingu, kui tema kodanikel puudub viisavabadus Euroopas.

Türgi välisminister Mevlut Çavuşoğlu on ähvardanud, et Türgi taganeb 2016. aastal ELiga sõlmitud rändeleppest, kui tema kodanikele ei anta viisavaba juurdepääsu Schengeni alale. Vaba liikumist võimaldav Schengeni viisaruum hõlmab praegu 26 Euroopa riiki. Schengeni ala ei hõlma Bulgaaria, Iirimaa, Horvaatia, Küprose, Rumeenia ja Ühendkuningriiki.

Välisminister ütles selle nädala alguses antud intervjuus, et rändelepe lõpetatakse, kuni jõutakse ELiga viisavabaduslepinguni.

“Me ei kraabi ELi ukse taga. Tagasivõtmisleping ja viisavabadusleping jõustuvad samal ajal,” ütles minister.

Türgi siseminister Süleyman Soylu ütles sel nädalal pisut enne välisministri ähvardust, et Euroopa valitsused saavad hakkama uute ultimaatumitega kõige rohkem pool aastat. Siis langevad valitsused. Kriitiline olukord võib tekkida, kui Türgi valitsus lõpetab rändevoogude ohjeldamise.

2016. aastal sõlmis Euroopa Liit Türgiga rändevooge ohjeldamise lepingu. EL on oma eelarvest Türgile toetuseks eraldanud 6 miljardit eurot toetust, et aidata riigil oma väljarändajaid hallata. Türgi on juba kokku saanud 5,6 miljardit eurot.

Euroopa Komisjoni asetäitja Natasha Bertaud ütles kolmapäeval vastuseks, et “mõlemad pooled on pühendunud oma ühislepingu elluviimisele”. Tema sõnul on viisavabastuse tingimuseks EL-i ja Türgiga sõlmitud rändelepe.

2013. aastal käivitas EL Türgiga viisavabaduse protsessi. Üks viisavabaduse tingimusi on Küprose ühendatud iseseisvuse tunnustamine, mida Türgi pole veel siiani teinud.

Allikas: Kansalainen.fi

Loe lisaks: