Türgi Euroopasse: “Kui avame oma piirid, ei suuda ükski Euroopa valitsus ellu jääda!”

0
1362

Türgi on hoiatanud Euroopa riike, et kui ta soovib, võivad nad hävitada Euroopa valitsused, lastes miljonitel Lähis-Ida rändajatel oma piiride kaudu Euroopasse pääseda.

Päevi tagasi ütles Türgi siseminister Süleyman Soylu: „Meie ees on ajaloo suurim rändelaine. Kui avame oma piirid , ei suuda ükski Euroopa valitsus üle kuue kuu ellu jääda. Soovitame neil meie kannatlikkust mitte proovile panna.”

Samuti süüdistas ta Euroopa riike, et Türgi peab tegelema rändeküsimusega üksi, kuigi kokkulepe oli teine.

2016. aasta märtsis sõlmis EL algse lepingu, mille kohaselt oleks Türgi kodanikele võimaldatud viisavaba reisimine EL-i liikmesriikidesse ja et alustataks menetlusi Türgil Euroopa Liitu astumiseks.

Plaani ei suudetud ellu viia ja nüüd ähvardab Türgi Euroopat drastiliste meetmetega, kui ta ei suuda kokkulepet saavutada.

EL-i ametnike sõnul on Türgi küll aidanud vähendada Euroopasse saabuvate rändajate voogu, kuid ta pole siiski täitnud kõiki viisavabaduse kehtestamiseks vajalikke nõudeid.

Soeren Kern, New Yorgis asuvast Gladstone’i instituudist kirjutab: “[Türgi] pole suutnud täita kõige olulisemat: leevendades oma rangeid terrorismivastaseid seadusi, mida kasutatakse Türgi presidendi Recep Tayyip Erdogani kriitikute vaigistamiseks.”

Ühes 22. juuli intervjuu Türgi telekanalile, ütles Türgi välisminister Mevlüt Çavuşoğlu: “Me oleme peatanud Türgi pagulaste tagasivõtulepingu. Me ei oota ELi ukse ees.”

Praegu elab Türgi valitsuse kulul umbes 3,5 miljonit migranti, kes on kinnipeetud reisil Euroopasse – tegu on peamiselt Iraagist, Süüriast ja Afganistanist pärit migrantidega. Need rändajad ja veel miljonid tahaksid kõik Euroopasse tulla.

Ainus takistus, mis nende Euroopa Liidu saabumisel ees seisab, on maismaasild, mis on Türgi oma. Kui need „väravad avataks”, näeks järgnev pilt välja nagu 2015. aasta rändekriisi kõrghooajal.

Allikas: Voice of Europe