Urmas Reinsalu: Mina ütlen küll referendumil ja referendumile selgelt ja ausalt JAH.

0
1158

Ütlen kõigile mõttekaaslastele ja kõhklejatele, et ärgem laskem ennast heidutada kriitikast referendumi ideoloogiliste vastaste poolt.

Esiteks, väide, et see pole oluline küsimus, mida üldse ühiskonnas arutada.

Seda armastab korrata meedia, pühendades samas sellele teemale hukkamõistvas käsitluses tohutult meediapinda. Sama tehti tagurpidiselt kooseluseaduse menetlemisel: siis väideti, et just see on ülioluline ühiskonnaelu küsimus ning 100 000 inimest tahab kohe seda õigust kasutama hakata, mis oli muidugi eksitav. Samas, toonasega sarnane on, et ka siis meedia võttis ühese hoiaku poole valiku mõttes. Mida arvavad aga inimesed ise? Viimane Nordstati küsitlus näitab, et referendumil kavatseb osaleda 75 protsenti rahvast. See on oluliselt rohkem, kui nii viimastel üleriigilistel valimistel või viimasel Eestis toimunud referendumil.

Teiseks, väidetakse et referendumi tulemusest ei sõltu midagi.

See väide on vale. JAH-tulemuse puhul pole Eestis Riigikogu poolt võimalik ilma rahvahääletuseta samasooliste abielu kehtestada. Referendumi ideoloogilised vastased ei pelga mitte referendumit kui niisugust, vaid just JAH-tulemust, mis ei võimaldaks ellu viia tänaseks juba enamiku Eesti erakondade taotlust samasooliste abielud kehtestada viisil, nagu tehti kooseluseadusega. See katse tehakse kindlasti pärast järgmisi Riigikogu valimisi. Referendum blokeeriks selle manöövri. Seega referendumi ärajäämine suurendab olemuslikult tõenäosust samasooliste abielude kehtestamiseks ja see on nii poliitiline kui juriidiline tõsiasi.

Kolmandaks, et referendum suurendab ühiskonnas äärmuslust ja viha.

See on ilmselgelt ebatõene väide meedias. Vastasel juhul ei korraldaks ju Postimees ja Delfi ise samas küsimuses internetiküsitlusi, kui juba küsimus sellest, kas kehtiv Eesti perekonnaseaduse regulatsioon suurendab äärmuslust? Meedias esitati omal ajal keskne väide, et kooseluseadus suurendab sallivust. Iga terve mõistusega inimese meelest (ja ka vähemalt ühe toonase uuringu järgi) oli tulemus vastupidine. Nüüd on rahvahääletusel võimalik saavutada ühiskondlik kokkulepe, et abielu staatus jääb kehtiva perekonna seaduse järgi maksma ja see tooks tasakaalupunkti. Referendum on võimalus pidevate seksuaalreformide teema ühiskonnas kõrvale tõsta, aga see signaal peab tulema rahvalt. Vastupidine tulemus aga lihtsalt ei muudaks status quo’d, kuna samasooliste abielu poliitkampaania on juba massiivselt käivitunud.

Neljandaks, väidetakse et referendum on üksnes EKRE teema.

See pole nii. See on kolme osapoole kokkulepe ning EKRE algne ettepanek sel teemal oli teistsugune. Meenutan, et 2014.aastal algatas kooseluseaduse rahvahääletuse just Isamaa ning seda toetas Keskerakond. Referendum on kõigi nende jõudude teema, kes ei soovi muuta abielu määratlust perekonnaseaduses.

Viiendaks, soovitakse näidata et need, kes ütlevad JAH rahvahääletusel, on äärmuslased, nagu püüti seda silti külge taguda kogu Eesti rahva enamusele, kes ei toetanud kuus aastat tagasi kooseluseadust.

See on häbematu meediamanipulatsioon, mille paikapidamatust näitab selgelt minu viidatud Nordstati uuring: näiteks lastetute valimis on JAH/EI seisukohad referendumil hääletamisel palju tasavägisemad kui lapsevanematel. Jabur oleks väita, et lapse saamine muudab inimese äärmuslikuks, nagu on pehmelt öeldes kummaline eeldada, et rahva enamus on äärmuslik.

Sõbrad, ma näen rahvahääletuses eelpooltoodud kaalutlustel mitte probleemi vaid võimalust.

Me oleme rahvas. Meil on õigus otsustada oma tulevikku puutuvaid küsimusi ja väärtusküsimusi, mida peame oluliseks. Meie rahvas ei ole otsustusvõime mõttes hooldusalune või alaealine, kellele ei ole võimalik usaldada otsustusõigust konkreetses küsimuses, millisel teemal laiemalt on meedia ja ühiskonna eliit polemiseerinud juba kuus aastat.

Kui toetate, palun jagage seda postitust!

JÄTA OMA VASTUSES

Palun sisesta oma kommentaar!
Palun sisestage oma nimi siia

Palume hoiduda kommentaaridest, mis sisaldavad sõimu, ropendamist, laimu, solvanguid, mõnitamist, mõttetusi ja halvustamist.

(!) NB! (!)

  • Iga kommenteerija vastutab oma kommentaari sisu ees.
  • Teata kindlasti toimetusele sobimatust kommentaarist
  • Rahvuslane.ee ise ei toimeta kommentaare. Artiklile lisatud kommentaari eest vastutab kommentaari autor, kes on ühtlasi ka selle kommentaari avaldaja.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta ühegi kasutaja poolt lisatud kommentaari ega selle sisu eest.
  • Rahvuslane.ee ei vastuta oma kodulehel olevate lugejakommentaaride sisu ja õigsuse eest, kuid omab õigust vajadusel need kustutada.