ÜRO hoiatas Itaaliat: humanitaartööd “ei tohi kriminaliseerida ega häbimärgistada”!

0
821

ÜRO pagulasagentuur väljendas teisipäeval muret Itaalia parlamendi poolt heaks kiidetud seaduse üle, mis kehtestab Vahemere valitsusväliste migrantide päästepaatidele väga ranged karistused, nõudes, et humanitaartööd “ei tuleks kriminaliseerida ega häbimärgistada”, vahendavad Voice of Europe ja France 24.

Esmaspäeval kiitis parlament heaks uue seaduse, mis on suunatud Itaalia sadamatesse sisenevate migrantide päästelaevadele. Otsimis- ja päästeoperatsioonides osalenud laevu saab nüüd konfiskeerida ja valitsusväliste organisatsioonide laevade kaptenid, kes päästavad Vahemeres migrante ja üritavad neid Itaalia sadamasse tuua, saavad rahatrahvi kuni miljon eurot. Varasem trahv oli 50 000 eurot.

“Kaptenite mega suur rahaline või muude karistuste kehtestamine võib takistada ka eralaevade merepäästetegevust, ajal mil enamus Euroopa riigid on taganenud Vahemere keskosa päästetöödest osalemast,” ütles ÜRO pagulaste ülemvolinik (UNHCR) oma avalduses. .

“Valitsusvälised organisatsioonid mängivad hindamatut rolli Euroopasse ohtlikku mereületust üritavate põgenike ja rändajate elu päästmisel,” teatas UNHCR.

Päästelaevad on jätkanud merehädaliste päästmist, hoolimata sellest, et enamus Euroopa sadamaid on keeldunud migrante vastu võtmast.

Ei tohi viia tagasi Liibüasse

UNHCR ütles oma teisipäevases avalduses, et päästepaate ei tohiks suunata tagasi Liibüasse, mis on Euroopasse suunduvate rändelaevade peamine lähtepunkt, arvestades riigi “äärmiselt muutlikku julgeolekuolukorda”.

“Laialdased teated inimõiguste rikkumistest ja Liibüasse tagasi saadetud inimeste meelevaldse kinnipidamise tavapärasest kasutamisest rõhutavad tõsiasja, et see ei ole ohutu elukoht,” teatas UNHCR.

Samuti on teatanud Euroopa Liit, et plaanib “analüüsida” õigusaktide vastavust Euroopa õigusele.

Seotud lugu: