ÜRO raport: „Islamiriik rajab uinuvaid rakke üle maailma!” – Terroristidel on endiselt juurdepääs kalifaadi tuludele

0
849

ÜRO värske aruanne teatab, et terroriorganisatsioon Islamiriik (ISIS) kujutab endast jätkuvalt väga reaalset ohtu inimestele üle kogu maailma.

“Islamiriigi juhtkonna eesmärk on kohandada, säilitada ja konsolideerida tuumikpiirkonda ning luua kohalikul tasandil uinuvaid rakke, valmistudes ette võimaliku taassünni jaoks, tehes jätkuvalt edasi propagandat, et edastada oma sõnumeid ja säilitada terroriorganisatsiooni ülemaailmne terroristide võrgustik – virtuaalne kalifaat,” kirjutab aruanne.

“Kui tal on aega ja ruumi välistesse operatsioonidesse investeerida, suunab ja hõlbustab ISIS inspireeritud rünnakuid. Terroriaktid jätkuvad paljudes kohtades üle maailma,” jätkub aruanne, hoiatades samas: “Seetõttu ei pruugi selliste rünnakute praeguneära hoidmine  kesta kaua, esimene rünnak võib-olla isegi 2019. aasta lõpul.”

ÜRO aruanne tugineb teabele, mille andsid ÜRO liikmesriikide luureagentuurid kogu maailmas.

Aruandes kinnitatakse ka, et kuigi hiljutised suured terrorirünnakud on kahanenud, on Islamiriigi oht endiselt väga kõrge.

“Deradikaliseerimis programm ei ole osutunud tõhusaks,” öeldakse aruandes.

„Kõige pikemat karistust kandvad Islamiriigi võitlejad ei saa veel vanglast vabastada. Nad on endiselt ohtlikud.”

Aruandes kinnitatakse ka, et radikaalsete islamistide kohalolek vanglas suurendab ka vaesuse, tõrjutuse, pettumuse, madala enesehinnangu ja vägivalla all kannatavate kinnipeetavate radikaliseerumise võimalust.

Samuti mainitakse aruandes, et Islamiriigi terroriorganisatsioonil on endiselt juurdepääs kalifaadist järelejäänud tuludele, mida on umbes 50–300 miljonit dollarit.

Raha saab hõlpsasti kasutada rünnakute tarbeks.

Aruandes märgitakse ka, et umbes 6000 Euroopa kodaniku, kes rändasid Lähis-Idasse võitlema ISISes ja teistes terroriorganisatsioonides, tapeti kolmandik, teine ​​kolmandik on endiselt laiali valgunud ja vabaduses, ning umbes kaks tuhat või enam inimest elab tagasi Euroopas.

Allikas: Voice of Europe