Ursula von der Leyeni skandaal – tema telefonist kustutati andmed uue euroliidri korruptsiooni kohta

0
451

Saksamaal on esitatud politseile avaldus, kuna on selgunud, et Saksamaa kaitseministeerium on kustutanud endisele Saksa kaitseministrile ja praegusele Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile kuulunud mobiiltelefonist kõik andmed. Juhtumit on võrreldud Ameerika Ühendriikide endise välisministri Hillary Clintoni meiliserveri skandaaliga.

Saksamaa roheliste esindaja Tobias Lindner esitas politseile avalduse, kuna esile on kerkinud kahtlus Ursula von der Leyeni ametitelefonist andmete tahtliku kustutamise osas. „Meil on alust arvata, et kaitseministeeriumi ametnikud on hävitanud tõendusmaterjale. Niisugune tegevus võib olla kriminaalne,“ ütles Lindner Deutche Wellele.

„Alguses öeldi, et von der Leyeni telefoni ei suudeta leida, et ei teata, kus see on. Nädal tagasi hakati rääkima, et mobiiltelefon on ministeeriumis, aga ainult von der Leyen teab selle PIN-koodi. Seejärel tunnistati üles, et olulised andmed kustutati telefonist juba augustis,“ lisas Lindner.

Von der Leyeni ametitelefoni andmete kustutamise skandaal langeb aega, mil Saksamaal on käimas ka korruptsioonijuhtumi uurimine Saksa armee Bundeswehri kulutuste ning võimaliku lepingutega seotud ringkäenduse osas.

Kantsler Angela Merkeli soosik Ursula von der Leyen oli Saksamaa kaitseminister 2013-2019. Praegu on von der Leyen Euroopa Komisjoni president. Kaitseministrina kulutas von der Leyen miljoneid eurosid erakonsultatsioonifirmadele. Riiklikust auditist selgus, et konsultatsioonifirmadega olid lepingud sõlmitud sageli ilma eelneva hanketa.

Saksamaa parlamendi Bundestagi saadikute arvates kustutati von der Leyeni mobiiltelefonist andmed, kuna kardeti, et need võiksid tõendada tema seadusevastast tegutsemist. Tobias Lindner leiab, et kustutatud andmed tuleks püüda taastada ja uus kaitseminister Annegret Kramp-Karrenbauer peaks kaitseministeeriumis andmete kustutamisega seotud isikuid karistama.

Skandaali on võrreldud USA endise välisministri Hillary Clintoni meiliserveri skandaaliga. Clinton talletas salastatud teavet oma isiklikus serveris ja FBI sõnul kasutas Clinton erameiliserverit ilmselt selleks, et vältida teabepäringuid oma ametlike e-kirjade sisu kohta.

Allikas: Deutsche Welle, Breitbart, Uued uudised