Laupäeval toimus Teheranis meeleavaldus, mis tõi tänavatele kokku umbes 1000 inimest. Selle osalejad nõudsid Iraani valitsuse, sealhulgas Iraani kõrgeima juhi Ali Khamenei tagasiastumist seoses avalikkusele valetamisega – teatas eraõiguslik valitsusagentuur Fars. Suurbritannia välisministeerium mõistis hukka Suurbritannia suursaadiku kinnipidamise meeleavalduse ajal. Iraani kohalik politsei süüdistas teda inimeste valitsusevastaste meeleavaldustele õhutamises.
Khamenei on Iraani kõrgeim vaimne ja poliitiline autoriteet. Arvatakse, et ta oli Teherani võimude otsuse taga, et lõpuks tunnistada, et Iraani õhutõrje tulistas mõni päev tagasi “tahtmatult” Ukraina reisilennuki alla. Teheran eitas varem, et ta oli selle tragöödia eest vastutav.
Otsene tõuge laupäevase meeleavalduse korraldamiseks, mis toimus tehnikaülikooli ees Teheranis, oli see et Iraani võimud tunnistasid Ukraina Boeing 737-800 alla tulistamist, kirjutab wPolityce.pl.
Iranian protesters in Tehran chanting:
Referendum!
Constitution!Protests erupted after Iran said its military had mistakenly shot down a Ukrainian plane killing all 176 aboard.
— Naser Azizi(ناصرعزیزی) (@AziziNaser87) January 11, 2020
Meeleavaldajad tõid endaga kaasa fotod 3. jaanuaril ameeriklaste poolt likvideeritud Al Kudsi eliidi üksuste ülema kindral Kasem Sulejmani fotod. Agentuur Fars oli enne kommenteerimist – nagu Reuters teatab – oma kommenteerimispraktika seisukohalt, et valitsuse valed lennuki allapoole laskmisel muutsid “selle tragöödia veelgi kibedamaks”.
Meeleavaldajad karjusid: “kõrgeim ülem (Khamenei)!” Minge ära! “,” Khamenei – mõrvar! “,” Surm valetajatele! “Ja” Häbi teile! “Ja” Häbi! ” Agentuur Reuters rõhutab, et ta ei suutnud veebis avaldatud meeleavalduste salvestuse autentsust kontrollida, millel aga on tõepoolest valitsusvastased loosungid.
Slogans against the regime tonight at Amir-Kabir University:
"Reformist/Hardliner. It's over"
"Basiji (pro-regime vigilantees)! You have no honour. You massacred this nation. You're responsible for our suffering"
Iranians AREN'T rallying around the flag with the regime. pic.twitter.com/LFJkWNd3Qm
— Masih Alinejad 🏳️ (@AlinejadMasih) January 11, 2020
#IranPlaneCrash #IranProtests
Protestors screaming for Khamenei to resign.
Chants, "All these years of crimes, Death to the Supreme Leader." pic.twitter.com/uL9DM6Xu75— Farnaz Fassihi (@farnazfassihi) January 11, 2020
New York Times teatas oma portaalis, et politsei kasutas rahvahulga laiali ajamiseks pisargaasi.
The person who sent this video said security forces attacked this bus and violently arrested two people for filming #IranProtests. "We tried to save them but there were too many of them".
A traumatized girl can be heard crying in the bus. pic.twitter.com/G6wFCvLqFh— Iran News Wire (@IranNW) January 11, 2020
Protests in Tehran Iran against the regime
People chanting "I will kill the one who killed my brother"#IranProtests#IranPlaneCrash
تهران خیابان حافظ 21 دیماه 98 pic.twitter.com/axwZYbgJRQ— قاتل جری (@jerikiller) January 11, 2020
#IranProtests Protesters are now walking toward #AmirKabir & #Sharif universities to join the students who are now protesting against #Iran's Regime in #Tehran. They chant: "We hadn't our loved ones killed to remain silent & praise murderous #Khamenei". pic.twitter.com/61mQS3k7o0
— Mehmet Şafak Sarı (@msafaksari) January 11, 2020
Kolmapäeva hommikul kukkus Iraani pealinnas alla Ukraina reisilennuk Boeing 737-800, mis tegi regulaarlendu Teheranist Kiievisse. Lennuõnnetuses hukkus 176 inimest, sealhulgas 82 iraanlast, 57 kanadalast, 11 ukrainlast (kaks reisijat ja üheksa meeskonnaliiget), samuti Rootsi, Afganistani, Suurbritannia ja Saksamaa kodanikke.
Khamenei pidi saama teada Ukraina reisilennuki juhuslikust allalaskmisest reedel. Ta käskis selle teate avaldada, teatas Fars.
Khamenei, kes on osariigis esimene inimene, kes kahetses ja avaldas “sügavat kaastunnet” ohvrite peredele. Ta käskis relvajõududel heastada igasugune “hooletus” pärast seda, kui nad tunnistasid, et nad on Ukraina lennuki kogemata alla tulistanud.
Meediaväljaannetest ei nähtu, et laupäevane meeleavaldus oleks olnud seotud sotsiaal-majanduslike nõudmistega, mida nõuti novembris ja detsembris Iraani meeleavalduste ajal. Iraani võimud surusid nad aasta lõpus maha. Meeleavaldajatest tapeti vähemalt 300 inimest ja 7000 arreteeriti.
Protestid Iraanis algasid 15. novembril pärast seda, kui valitsus teatas kütusehindade 50 protsendilisest tõusust. Kui meeleavaldused muutusid mässudeks, blokeerisid võimud juurdepääsu Internetile, takistades riigi elanikel jagada teavet ja protestide videoklippe ning piirates välismaailma kaasamist vägivalda.
Kommentaatorite arvates näitas see laialdast rahulolematust riigi majandusliku olukorraga, mis halvenes märkimisväärselt, kui USA taganes 2015. aastal Teheraniga maailmavõimude tuumaenergiast ja president Donald Trump taastas karmid majandussanktsioonid, mille USA oli varem Iraanile kehtestanud.
Teheranis toimunud proteste märkas Ameerika Ühendriikide president Donald Trump.
Iraani vaprad ja kannatlikud inimesed: Olen teie ees olnud juba oma eesistumise algusest saadik ja minu administratsioon jääb teie juurde. Jälgime tähelepanelikult teie proteste. Teie julgus on inspireeriv
To the brave, long-suffering people of Iran: I've stood with you since the beginning of my Presidency, and my Administration will continue to stand with you. We are following your protests closely, and are inspired by your courage.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 11, 2020
به مردم شجاع و رنج کشیده ایران: من از ابتدای دوره ریاست جمهوریم با شما ایستادهام و دولت من همچنان با شما خواهد ایستاد. ما اعتراضات شما را از نزدیک دنبال می کنیم. شجاعت شما الهام بخش است.
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) January 11, 2020
Suurbritannia välisministeerium mõistis hukka laupäeval Suurbritannia suursaadiku kinnipidamise Teheranis. Politsei süüdistas teda kohalike inimeste valitsusevastaste meeleavalduste õhutamises.
Meie suursaadiku arreteerimine Teheranis ilma põhjuste ja selgitusteta on rahvusvahelise õiguse räige rikkumine
Iraani meedia teatas, et politsei pidas polütehnikumi ees peetud meeleavalduse ajal suursaadiku Robert Macaire kinni ja teda hoiti kinni üle tunni. Teda süüdistati rahva õhutamises valitsusvastastele protestidele.
– kirjutas Ühendkuningriigi välisminister Dominic Raab oma avalduses.
“Iraani valitsus on ristteel” – kirjutas Dominic Raab, – “Iraan võib jätkata oma poliitilise ja majandusliku eraldatuse kurssi või osaleda pingete eskaleerimise diplomaatilises protsessis.”